Niektóre rasy psów są bardziej niż inne narażone na rozwój niektórych nowotworów czy chorób stawów. Zagrożenie jest szczególnie duże, gdy czworonogi zostaną wykastrowane w ciągu pierwszego roku życia.
Do tej pory badania oceniały to ryzyko tylko u kilku ras. W ramach nowych, 10-letnich analiz przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, zbadano 35 ras psów. Autorzy badań stwierdzili, że podatność na powikłania po sterylizacji jest bardzo różna w zależności od rasy. Informacje w tej sprawie ukazały się na łamach Frontiers in Veterinary Science.
Naukowcy przeanalizowali dane z 15 lat pochodzące od tysięcy psów badanych każdego roku w jednym z gabinetów weterynaryjnych. Chcieli w ten sposób zrozumieć czy kastracja, jej moment, czy też różnice w płci wpływają na powstawanie niektórych nowotworów i zaburzeń stawów.
Czytaj też: Ultradźwięki mogą posłużyć do niszczenia komórek nowotworowych
Wspomniane zaburzenia stawów obejmują dysplazję bioder, problemy z więzadłami krzyżowymi oraz dysplazję łokciową. Z kolei analizowane nowotwory doyczą chłoniaka; naczyniomięsaka krwionośnego oraz raka kości. U większości badanych ras wiek kastracji nie wpływał na ryzyko wystąpienia objawów. Z kolei problemy ze stawami były związane przede wszystkim z masą ciała poszczególnych ras.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Badacze stwierdzili również, że występowanie raka u mniejszych psów było niskie, także u wykastrowanych. U dwóch mniejszych ras poddanych kastracji, boston terriera i shih tzu, wystąpił znaczny wzrost zachorowań na raka. Co ciekawe męskie osobniki wydają się bardziej narażone na komplikacje.