WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ultradźwięki mogą posłużyć do niszczenia komórek nowotworowych

Większość form terapii opartych na ultradźwiękach wykorzystuje wiązki o dużej intensywności do nagrzewania i niszczenia komórek. Ciepło może uszkodzić zarówno zdrowe komórki, jak i te nowotworowe, a środki kontrastowe działają tylko w przypadku niewielkiej liczby nowotworów.

Naukowcy z California Institute of Technology i City of Hope Beckman Research Institute opracowali ultradźwięki o niskiej intensywności, które wykorzystują unikalne właściwości fizyczne i strukturalne komórek nowotworowych, aby zapewnić bardziej selektywną i bezpieczną opcję. Dzięki zmniejszeniu intensywności i dokładnemu dopasowaniu częstotliwości do komórek, zespół badawczy był w stanie rozbić kilka typów komórek nowotworowych bez szkody dla reszty organizmu.

Naukowcy z Caltech stwierdzili, że przy określonych częstotliwościach, ultradźwięki o niskiej intensywności spowodowały rozpad szkieletu komórkowego komórek nowotworowych, podczas gdy pobliskie zdrowe komórki pozostały nienaruszone.

Teraz autorzy badania mają nadzieję, że ich praca zainspiruje innych do zbadania tej techniki jako metody leczenia, które może pewnego dnia być stosowana obok chemioterapii, immunoterapii, czy chirurgii.

ŹRÓDŁO: phys.org