Reklama
aplikuj.pl

Zdjęcia satelitarne sugerują, kiedy mogła rozpocząć się obecna pandemia

W kwestii początków pandemii koronawirusa istnieje wiele pytań bez odpowiedzi. Bo choć chińskie władze przyznały się do utraty kontroli nad sytuacją na przełomie grudnia i stycznia, to coraz więcej naukowców przekonuje, iż pierwsze przypadki zakażeń pojawiły się w Państwie Środka znacznie wcześniej.

Badania przeprowadzone we Włoszech, Francji i USA wykazały, że SARS-CoV-2 rozprzestrzeniał się w niektórych społecznościach znacznie wcześniej niż początkowo sądzono. Francuscy lekarze natrafili na przypadki zachorowań na COVID-19 sięgające końca grudnia, choć podejrzani pacjanci trafili się już w połowie listopada. Z kolei naukowcy analizujący genom nowego koronawirusa doszli do wniosku, że początek epidemii w Chinach mógł nastąpić w… październiku.

Teraz jednak pojawiły się najnowsze, dość zaskakujące doniesienia. Porównując zdjęcia satelitarne wykonane w październiku 2019 z tymi z poprzedniego roku, badacze zaobserwowali, że w 2019 wokół szpitali w Wuhan parkowało znacznie więcej samochodów. I choć nie jest to żelazny dowód, to taka obserwacja sugeruje, że więcej niż zwykle osób szukało wtedy pomocy medycznej. Zjawisko to rozpoczęło się już w sierpniu.

Czytaj też: Plaże Hong Kongu są zalewane maseczkami przeciwko koronawirusowi

Zdjęcia szpitala Tianyou wykazały, że w październiku 2019 w kwestii liczby zaparkowanych samochodów nastąpił wzrost o 67% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2018 r. Podobne wzrosty zaobserwowano w innych szpitalach w Wuhan, odnotowując skoki o nawet 90%. Co więcej, analiza fraz wyszukiwanych w chińskiej przeglądarce Baidu sugeruje, iż wiele osób poszukiwało odpowiedzi związanych z objawami COVID-19.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News