WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Kodek H.266 VVC zaoferuje spore zmiany w stosunku do poprzednika

Fraunhofer HHI ogłosił własnie wydanie nowego kodeka H.266. Okazuje się, że oferuje on spore zmiany w stosunku do H.265 i będzie nazywany VVC (Versatile Video Coding).

Największa zmiana dotyczy wielkości pliku. Będzie ona wynosiła ok. 50% tego przy kodowaniu H.265. Przy takiej zmianie w wielkości nie nastąpi zmiana w jakości obrazu. Jest to ogromna zmiana, która na pewno zacznie szybko zyskiwać na popularności.

Czytaj też: Intel Tiger Lake Xe GPU zaoferuje wydajność podobną do GeForce MX350

Poprzednie standardy pozostają aktywne w ponad 10 miliardach urządzeń i przetwarzają ponad 90% pojemności wszystkich światowych filmów. Zostały one także uznane jako znaczny wkład w rozwój technologii telewizyjnej.

Dzięki zmniejszeniu wielkości plików H.256 zyska na popularności przy treściach 4K, 8K czy na smartfonach. Dzięki takiej zmianie 90 minutowy film w jakości UHD zajmie 5 GB zamiast 10 GB.

Twórcy przewidują ustanowienie jednolitego i przejrzystego modelu finansowania opartego na zasadzie FRAND (fair, reasonable, and non-discriminatory). Zobaczymy, jak szybko pojawią się pierwsze treści zakodowane przy pomocy VVC.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News