Konta walutowe pokroju Revoluta, a także karty wielowalutowe są coraz powszechniejsze, jednak osoby podróżujące okazjonalnie nie chcą się w to bawić i płacą swoją zwykłą kartą. Ale nowe zmiany będą dotyczyły obu typów osób.
Karty wielowalutowe i konta walutowe pomagają nam płacić za granicą bez konieczności przewalutowania transakcji, przynajmniej w większości przypadków. Osoby, które często podróżują lub pracują okresowo za granicą najczęściej wybierają tę opcję. Jednak jeśli wyjeżdżamy tylko raz na jakiś czas albo nie chce nam się kombinować w banku korzystamy z naszej zwykłej karty. Wówczas bank przewalutuje naszą transakcję. Przewalutuje również osobom, które wyjadą do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które utrzymują lokalną walutę, a których banki nie mają w pakietach tych właśnie walut.
W 2019 roku Unia Europejska przyjęła nowe przepisy, które dotyczą płatności transgranicznych. Mają one zapewnić większą przejrzystość płatności w innych krajach będących członkami UE. Dotyczy to Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/518 z 19 marca 2019 r. a zmiany, które zostały wprowadzone mają na celu:
- Wyrównanie opłat za usługi transgraniczne w ramach UE, a to oznacza, że takie usługi w euro nie mogą być droższe niż przelewy w walucie naszego kraju i to bez wyjątku, czy w naszym kraju obowiązuje euro czy waluta lokalna. W skrócie spadły stawki za wypłaty z bankomatów za granicą i przelewy europejskie. Te rozporządzenie zaczęło obowiązywać już w grudniu zeszłego roku.
- Ten etap zmian wszedł w życie w kwietniu 2020 roku, który nakłada na dostawców usług płatniczych nowe obowiązki. Oznacza to, że zlecając w baku przelew (serwis mobilny lub internetowy), który wymaga przewalutowania musimy jeszcze przed dokonaniem tej transakcji zostać poinformowani o wszelkich szczegółach naszej operacji: opłatach za przewalutowanie, za transakcję i informację o kwocie, jaką odbiorca otrzyma. Taka informacja pojawia się również w bankomatach i terminalach płatniczych, również przed dokonaniem transakcji. Znajdziemy tam koszty przewalutowania określoną w procentowej marży w odniesieniu do kursu euro, a przede wszystkim kwoty w naszej i miejscowej walucie. Oznaczone to jest elementem mark-up over the ECB rate. Takie oznaczenie znajdziemy także na potwierdzeniu transakcji.
- Od kwietnia 2021 roku wprowadzony zostanie trzeci etap zmian Unijnego prawa. Na jego mocy po każdej zagranicznej transakcji bank ma obowiązek przesłania nam informacji o wysokości marży za przewalutowanie. Zrobi to za pomocą np. sms-a, e-maila lub wiadomości z aplikacji bankowej. Odbędzie się to przy wypłatach z bankomatów i podczas płacenia kartą w krajach UE. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieli co, ile i dlaczego. Dodatkowo jeśli w danym miesiącu dokonujemy takich transakcji bank podsumuje nam to w specjalnym rozliczeniu. Opcja ta jest jednak dobrowolna, bo o ile włączy się automatycznie, to możemy zrezygnować z niej w każdej chwili.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News