Reklama
aplikuj.pl

Kolejne zmiany w płatnościach kartą za granicą

Konta walutowe pokroju Revoluta, a także karty wielowalutowe są coraz powszechniejsze, jednak osoby podróżujące okazjonalnie nie chcą się w to bawić i płacą swoją zwykłą kartą. Ale nowe zmiany będą dotyczyły obu typów osób.

Karty wielowalutowe i konta walutowe pomagają nam płacić za granicą bez konieczności przewalutowania transakcji, przynajmniej w większości przypadków. Osoby, które często podróżują lub pracują okresowo za granicą najczęściej wybierają tę opcję. Jednak jeśli wyjeżdżamy tylko raz na jakiś czas albo nie chce nam się kombinować w banku korzystamy z naszej zwykłej karty. Wówczas bank przewalutuje naszą transakcję. Przewalutuje również osobom, które wyjadą do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które utrzymują lokalną walutę, a których banki nie mają w pakietach tych właśnie walut.

W 2019 roku Unia Europejska przyjęła nowe przepisy, które dotyczą płatności transgranicznych. Mają one zapewnić większą przejrzystość płatności w innych krajach będących członkami UE. Dotyczy to Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/518 z 19 marca 2019 r. a zmiany, które zostały wprowadzone mają na celu:

  1. Wyrównanie opłat za usługi transgraniczne w ramach UE, a to oznacza, że takie usługi w euro nie mogą być droższe niż przelewy w walucie naszego kraju i to bez wyjątku, czy w naszym kraju obowiązuje euro czy waluta lokalna. W skrócie spadły stawki za wypłaty z bankomatów za granicą i przelewy europejskie. Te rozporządzenie zaczęło obowiązywać już w grudniu zeszłego roku.
  2. Ten etap zmian wszedł w życie w kwietniu 2020 roku, który nakłada na dostawców usług płatniczych nowe obowiązki. Oznacza to, że zlecając w baku przelew (serwis mobilny lub internetowy), który wymaga przewalutowania musimy jeszcze przed dokonaniem tej transakcji zostać poinformowani o wszelkich szczegółach naszej operacji: opłatach za przewalutowanie, za transakcję i informację o kwocie, jaką odbiorca otrzyma. Taka informacja pojawia się również w bankomatach i terminalach płatniczych, również przed dokonaniem transakcji. Znajdziemy tam koszty przewalutowania określoną w procentowej marży w odniesieniu do kursu euro, a przede wszystkim kwoty w naszej i miejscowej walucie. Oznaczone to jest elementem mark-up over the ECB rate. Takie oznaczenie znajdziemy także na potwierdzeniu transakcji.
  3. Od kwietnia 2021 roku wprowadzony zostanie trzeci etap zmian Unijnego prawa. Na jego mocy po każdej zagranicznej transakcji bank ma obowiązek przesłania nam informacji o wysokości marży za przewalutowanie. Zrobi to za pomocą np. sms-a, e-maila lub wiadomości z aplikacji bankowej. Odbędzie się to przy wypłatach z bankomatów i podczas płacenia kartą w krajach UE. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieli co, ile i dlaczego. Dodatkowo jeśli w danym miesiącu dokonujemy takich transakcji bank podsumuje nam to w specjalnym rozliczeniu. Opcja ta jest jednak dobrowolna, bo o ile włączy się automatycznie, to możemy zrezygnować z niej w każdej chwili.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News