Reklama
aplikuj.pl

Kolejny rewolucyjny beton zachwyca wytrzymałością i wagą

nowy beton, rewolucyjny beton, samoczyszczący się beton

Kolejny tydzień i kolejny rewolucyjny beton do kolekcji. Tym razem mowa o takim, który nie tylko sam się oczyszcza, ale też zachowuje przy tym swoją wytrzymałość i stosunkowo niską wagę.

Ogólnie rzecz biorąc, materiały samoczyszczące działają w tym przypadku poprzez włączenie hydrofobowych (odpychających wodę) powierzchni, które powodują zlepianie się i staczanie się cieczy. Ta funkcja nie tylko zapobiega tworzeniu się plam na blokach, ale także pozwala na usuwanie kurzu i brudu z odpychanych płynów.

Poprzednie próby dodawania materiałów hydrofobowych do betonu nie zakończyły się jednak pełnym powodzeniem. Do tej pory bowiem stosowanie powłoki powierzchniowej stwarzałoby ryzyko jej zniszczenia lub zarysowania oraz spadku kluczowej wytrzymałości. Te problemy rozwiązali jednak naukowcy z University of Science and Technology of China pod kierownictwem prof. Xin Xu.

Ci zaczęli od połączenia mokrego betonu z olejem, emulgatorem i hydrofobowym polimerem silikonowym znanym jako polidimetylosiloksan (PDMS). Olej i PDMS zmieszały się ze sobą, a następnie emulgator spowodował, że mieszanina ta utworzyła kropelki, które rozprzestrzeniły się w betonowej matrycy.

Gdy beton następnie wysuszono i ogrzano, olej odparował, pozostawiając drobne pory pokryte PDMS tam, gdzie wcześniej były kropelki. Otrzymany materiał okazał się wysoce hydrofobowy – odpychający szeroką gamę płynów – a jednocześnie wykazujący lekkość i wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Co więcej, zachował swoją skuteczność samooczyszczania nawet po szlifowaniu i narażeniu zarówno na ekstremalne ciepło, jak i ostre chemikalia. Jako dodatkowy bonus okazało się, że bardzo dobrze pochłania dźwięk i izoluje przed utratą ciepła. Naukowcy mają teraz nadzieję, że beton może być wykorzystywany nie tylko do budowy budynków i innych konstrukcji, ale także do powierzchni odpornych na bakterie w warunkach.