Reklama
aplikuj.pl

Nie zgadniecie, jak wiele komórek powstaje w naszym ciele każdej sekundy

komorki

Nawet kiedy wydaje się, że jesteśmy w stanie całkowitej bezczynności, to nasz organizm nie próżnuje. Świadczą o tym m.in. wyniki badań opublikowanych na łamach Nature Medicine.

Zdaniem biologów: Rona Sendera i Rona Milo, ludzkie ciało wymienia około 330 miliardów komórek każdej doby. Jeśli takie tempo jest stałe, to można obliczyć, że co sekundę dochodzi do powstania ponad 3,8 mln nowych komórek.

Czytaj też: Leonardo da Vinci zachował w swoich dziełach świat mikroorganizmów
Czytaj też: Sztuczne czerwone krwinki naśladują te ludzkie. Jakie mają właściwości?

Większość tych komórek jest związanych z naszym krwioobiegiem – drugie w kolejności są natomiast komórki jelitowe. Wszystkie pozostałe odpowiadają łącznie za mniej niż 2% dziennego „obrotu”. Warto jednak podkreślić, że mitem jest założenie, jakoby nasz organizm co 7 lat dokonywał pełnej wymiany wszystkich komórek. Ich żywotność jest bowiem niezwykle zróżnicowana i wynosi od kilku dni aż po długie lata.

W tym przypadku Sender i Milo oparli swoje obliczenia w odniesieniu do przeciętnej osoby: mężczyzny mającego 170 centymetrów wzrostu, 70 kilogramów wagi i mającego od 20 do 30 lat. Badacze uznali, że dzienny obrót wyniesie ok. 330 miliardów komórek, co – jak podaliśmy we wstępie – przekłada się na 3,8 mln komórek powstających co sekundę.

Czytaj też: Po co nam grupy krwi?
Czytaj też: Ile jest pór roku? Według naszego organizmu – dwie
Czytaj też: Być może odkryto organizmy żywiące się wirusami. To może być przełomowy moment

Następnie autorzy badania oszacowali, że komórki krwi odpowiadają za aż 86% końcowego rezultatu. Są to przede wszystkim czerwone krwinki, znane również pod nazwą erytrocyty oraz neutrofile, zaliczające się do białych krwinek. Kolejne 12% stanowią komórki nabłonka wyścielającego przewód pokarmowy, a 1,1% – komórki skóry.