WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Być może odkryto organizmy żywiące się wirusami. To może być przełomowy moment

Artykuł opublikowany na łamach Frontiers in Microbiology sugeruje, że dwa rodzaje jednokomórkowych organizmów dryfujących w wodach Zatoki Maine u wybrzeży Ameryki Północnej mogą żywić się… wirusami.

Naukowcy zidentyfikowali wspomniane protisty po przeanalizowaniu prawie 1700 komórek planktonu pobranych z wód Zatoki i Morza Śródziemnego. Znaleźli mnóstwo wirusowego DNA związanego z dwiema różnymi grupami protistów, zwanymi choanozoanami i picozoanami. Te same sekwencje DNA pojawiły się u wielu przedstawicieli tych dwóch grup, mimo że niektóre z tych jednokomórkowych organizmów nie były ze sobą ściśle powiązane.

Naukowcy doszli do wniosku, że protisty najprawdopodobniej spożyły wirusy w formie pokarmu. Zespół badawczy twierdzi, że nowe obserwacje mogą zmienić sposób rozumienia oceanicznego łańcucha pokarmowego. Oczywiście nadal nie ma pewności co do tego, że protisty faktycznie żywią się wirusami. Jedno z alternatywnych wyjaśnień zakłada, że opisywane organizmy zjadły zakażone komórki bakteryjne.

Czytaj też: Czy wszystkie wirusy są szkodliwe?

W jednym z raportów z 2007 roku stwierdzono, że aparat gębowy picozoanów jest zbyt mały, aby wychwytywać komórki bakteryjne, ale wystarczająco duży, aby pochłaniać cząstki o średnicy mniejszej niż 150 nanometrów, które mogą zawierać wirusy. Biorąc pod uwagę, że picozoany mogą stanowić nawet 15% wszystkich oceanicznych protistów, taka funkcjonalność byłaby niezwykle istotna.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News