WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Komórki macierzyste pomogą w naprawie uszkodzonego serca

Kombinacja komórek serca stworzonych z ludzkich komórek macierzystych może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości. W szczególności przyczynią się one do stworzenia terapii na niewydolność serca.

Naukowcy odkryli właśnie, że przeszczepiając obszar uszkodzonej tkanki kombinacją komórek serca i podtrzymujących pobranych z zewnętrznej warstwy ściany serca, mogą oni pomóc organowi w odzyskaniu zdrowia. Badania nad tym prowadzone są od lat, ale dopiero teraz udało się to z komórkami nasierdzia stworzonymi z ludzkich komórek macierzystych.

Czytaj też: Kluczowy składnik Impossible Burger zatwierdzony przez FDA

Badacze przetestowali swój pomysł na tkance ludzkiego serca drukowanej 3D. Stwierdzili oni, że komórki nasierdzia pomagają komórką mięśnia sercowego rosnąć i dojrzewać. Naukowcy poprawili też zdolność komórek serca do kurczenia się i rozkurczania.

W badaniach na szczurach przeszczep komórek pozwolił na przywrócenie utraconych funkcji mięśnia sercowego i komórek naczyń krwionośnych. Naukowcy chcą teraz zrozumieć, w jaki sposób komórki nasierdzia pomagają w regeneracji serca. Po tym chcą oni przejść do pełnoprawnych badań klinicznych.

Czytaj też: Dlaczego w Arktyce jest tak dużo ropy?

Źródło: Medicalxpress