WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Komórki tłuszczowe wywołują rozprzestrzenianie się czerniaka

Naukowcy z Izraela przedstawili właśnie nowe badania dotyczące przerzutów czerniaka. Okazuje się, że pomagają mu w tym pobliskie komórki tłuszczowe.

Badacze sprawdzili dużą liczbę próbek biopsji czerniaka. Odkryli oni, że komórki tłuszczowe zbierają się w pobliżu guzów. Dziwne było to, że zdają się one przemieszczać do górnej warstwy skóry z ich normalnego położenia znacznie głębiej.

Czytaj też: Tak mógł wyglądać mężczyzna pogrzebany około 1400 lat temu

Naukowcy odkryli, że komórki tłuszczowe wydzielają białka sygnalizacyjne zwane cytokinami. Zmniejszają one ekspresję pewnego genu, który tłumi zdolność nowotworu do przejścia w agresywną postać.

Potwierdzone to zostało poprzez przetestowanie wpływu blokowania i wzmacniania genu miRNA211 na rozprzestrzenianie się czerniaka. Gdy ekspresja genu zmniejszyła się u myszy to czerniak szybko dał przerzuty do innych narządów, gdy zwiększyła się to aktywność przerzutowa ustała.

Na tym etapie nie wiadomo jeszcze, jaki dokładnie mechanizm za tym stoi. Naukowcy sugerują jednak, że otyłość może zwiększać aktywność czerniaka i ilość przerzutów. Możliwe więc, że w przyszłości na podstawie tych badań powstaną całkowicie nowe terapie.

Czytaj też: Tak należy oswajać kota

Źródło: Newatlas