WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Tak mógł wyglądać mężczyzna pogrzebany około 1400 lat temu

Tak mógł wyglądać mężczyzna pogrzebany około 1400 lat temu

Piktyjski mężczyzna, który został pogrzebany ok. 1400 lat temu, mógł należeć do rodziny królewskiej. Po morderstwie szczątki około 30-letniego mężczyzny przez ponad tysiąc lat spoczywały niezakłócone w jaskini na Czarnej Wyspie w rejonie szkockich Highlands. Archeolodzy znaleźli szkielet ułożony w dziwnej pozycji. Skały były przypięte do jego ramion i nóg, czaszka złamana, a nogi skrzyżowane. Specjaliści stworzyli wirtualną rekonstrukcję jego twarzy w 2017 roku a następnie udostępnili ją w internecie.

Człowiek, znany jako Rosemarkie Man, był prawdopodobnie znaną osobistością w swojej społeczności, być może członkiem rodziny królewskiej. Sami Piktowie byli grupą plemion żyjących w Szkocji w epoce żelaza i średniowieczu. Walczyli przeciwko Rzymianom, którzy nazwali te plemiona „Piktami”, prawdopodobnie z łacińskiego słowa „picti”, co oznacza „malowane”, ponieważ Piktowie mieli charakterystyczne tatuaże i barwy wojenne.

Czytaj też: W Egipcie odkryto tajemniczy grobowiec mężczyzny

Zgodnie z analizą szczątków ten konkretny Pikt był dobrze sytuowany. Był mężczyzną, zbudowanym niczym gracz rugby. Miał 167 centymetrów wzrostu i opierał się na diecie wysokobiałkowej, co było rzadkością w tym regionie dla ówczesnych ludzi. Próbka kości wykorzystana do badania radiowęglowego pokazuje, że mężczyzna zmarł między 430 a 630 rokiem. Co więcej, stosy kości zwierząt znalezionych w pobliżu szczątków mężczyzny sugerują, że w czasie jego pogrzebu odprawiano jakieś rytuały.

Poza ranami głowy mężczyzna nie doznał żadnych obrażeń na ciele, co sugeruje, że nie był wojownikiem. Co więcej, jego pochówek w jaskini mógł być celowy; być może grabarze umieścili go w miejscu, które ich zdaniem było wejściem do podziemi.

[Źródło: livescience.com; grafika: University of Dundee]

Czytaj też: Grek odkrył pod swoim gajem oliwnym 3400-letni grobowiec