Reklama
aplikuj.pl

Komputer ZX Spectrum Next to gratka dla fanów retro gierek

Komputer ZX Spectrum powstał na początku lat 80. ubiegłego wieku i powrócił po kilku dekadach, aby dziś zadebiutować na rynku w postaci SX Spectrum Next za sprawą firmy SpecNext.

ZX Spectrum Next jest dostępny na Kickstarterze, gdzie zgromadził ogromną kwotę ponad 1,3 miliona dolarów od prawie 3000 chętnych na przeniesienie się w czasie. Jest to bowiem nic innego, jak komputer, który ma zaserwować kupującym solidną dawkę sentymentu.

Nie jest to potwór wydajności i to w każdym wydaniu (Accelerated i Plus). Każdy z wariantów posiada procesor Z80 o taktowaniu od 3,5 MHz do 28 MHz w trybie turbo, 1 Mb pamięci operacyjnej, port dla kart SD w myśl pamięci masowej oraz możliwości odpalenia gry przez VGA, czy HDMI o rozdzielczości 256 x 192 lub 640 x 256 przy 50 lub 60 Hz.

Zestaw uzupełnia port PS/2, system operacyjny NextZXOS, połączenie portu mikrofonu i słuchawek, dziewięć kanałów audio z trzech układów AY-3-8912 i dwóch 8-bitowych przetworników cyfrowo-analogowych oraz moduł Wi-Fi.

Czytaj też: Ważą się losy Huaweia w polskim 5G. Potencjalna blokada uderzy w nasze kieszenie

Cena za ZX Spectrum Next Plus wynosi 300 funtów, a za ZX Spectrum Next Accelerated 325 funtów. Sporo, jak na komputer o tej specyfikacji, ale tutaj liczy się sentyment. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szacuje się, że wysyłka rozpocznie się za rok od teraz. Poniższy film ma więcej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News