Reklama
aplikuj.pl

Komputerowa symulacja korzeni drzew iglastych ukazała ich sposoby na suszę

symulacja korzeni drzew, drzewa iglaste, korzenie drzew iglastych, walka drzew z suszą

W badaniu, które może pomóc obszarom dotkniętym zmieniającym się klimatem, naukowcy wykorzystali modele komputerowe do określenia, w jaki sposób drzewa iglaste są w stanie przetrwać warunki suszy.

Prace wykonał międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Scotta Mackaya z Uniwersytetu w Buffalo College of Arts and Sciences. Dokonał tego przy użyciu symulowanych sosen i jałowców, wykazując, że kluczem jest sposób, w jaki korzenie drzew dostają się do wody, kiedy tej zaczyna brakować.

Wielkie drzewo przypomina sobą coś w rodzaju góry lodowej – wiecie, widzimy tylko jego wierzchołek, a to, co kryje się pod ziemią nawet się nam nie śni. Korzenie wielkich drzew są po prostu ogromne i rozrastają się we wszystkich kierunkach w poszukiwaniu wody i składników odżywczych. To imponujący widok, który niewielu ma szansę zobaczyć w całości, ale też utrapienie dla botaników, ponieważ badanie systemu korzeniowego jest bardzo trudne i grozi uszkodzeniem drzewa.

Nie jest to dobre, ponieważ korzenie drzew leżą u podstaw tego, jak niektóre gatunku, takie jak drzewa iglaste, mogą przetrwać ciężkie susze. Do tej pory naukowcy nie mieli pewności co jest ich sekretem. Czy drzewo opiera się na korzeniach, które już dostały się do źródła wody, czy też wypuszcza nowe, gdy deszcze stają się rzadkością?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zespół sięgnął do modeli komputerowych, które symulowały reakcję sosny i jałowca na pięcioletnią suszę w oparciu o warunki podobne do tych panujących na stanowisku doświadczalnym Los Alamos Survival-Mortality (SUMO) w Nowym Meksyku. Odkryli, że kiedy drzewa miały już swoje korzenie w wodzie, przeżyły, ale te, które próbowały wyhodować korzenie do wody, umarły.

Według Mackay jest to spowodowane tym, że rosnące korzenie wymagają od drzewa dostarczania wody i składników odżywczych z czaszy (liści) do systemu korzeniowego. To z kolei zabiera zasoby drzewa, co przy ich niedoborze prowadzi do jego obumarcia.

Oprócz potencjalnego wyjaśnienia starych kwestii nadrzewnych, ten wgląd może pomóc w ochronie lasów iglastych pod presją zmiany klimatu.