Reklama

Naukowcy opracowali koralowce odporne na wysokie temperatury

Wzrost temperatur oceanów powoduje, że występujące w nich koralowce padają ofiarami blaknięcia, które nierzadko prowadzi do ich śmierci. Australijscy naukowcy postanowili więc znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Do akcji wkroczył zespół badawczy złożony z przedstawicieli CSIRO, AIMS oraz Uniwersytetu w Melbourne. Celem jego działań było zwiększenie tolerancji koralowców na wysokie temperatury. Badacze rozpoczęli od wzmocnienia wytrzymałości mikroalgalnych symbiontów – niewielkich komórek występujących w tkance koralowców.

Aby tego dokonać, naukowcy najpierw wyizolowali mikroalgi, by potem wyhodować je w laboratorium. Używając techniki zwanej kierowaną ewolucją, badacze wystawiali hodowane mikroalgi na działanie coraz wyższych temperatur przez cztery lata.

Czytaj też: Te niepozorne ryby mogły rządzić oceanami przed milionami lat

Po upływie tego okresu, autorzy badań umożliwili symbiotyczne połączenie pomiędzy zmodyfikowanymi mikroalgami a koralowcami. Okazało się, że dzięki temu połączeniu udało się uzyskać organizmy znacznie bardziej odporne na ciepło, które poradziły sobie z temperaturami powodującymi blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej. Teraz osoby związane z projektem chcą przenieść swoje pomysły na pozostałe gatunki koralowców.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News