Reklama
aplikuj.pl

Koronawirus przenosi się w powietrzu. Czy dezynfekcja jest w ogóle potrzebna?

pandemia

SARS-CoV-2 jest przenoszony głównie drogą powietrzą, np. w formie kropel wyrzucanych z nosa i ust. Wyniki badań dostępne na łamach The Lancet sugerują, że zakażenia przez kontakt z powierzchnią pokrytą takimi cząsteczkami się w zasadzie nie zdarzają.

Zalecenia wydane przez WHO, aktualizowane jesienią ubiegłego roku, zdecydowanie nawołują do ostrożności podczas dotykania powierzchni, szczególnie w miejscach publicznych. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia mówią o częstym dezynfekowaniu takich miejsc z użyciem specjalnych środków.

Czytaj też: Brytyjski szczep koronawirusa jednak nie tak groźny? Ukazały się nowe badania
Czytaj też: Powstał generator obostrzeń covidowych
Czytaj też: Nadchodzą kolejne szczepionki na koronawirusa. Podano skuteczność 2 z nich

W efekcie być może w zbyt dużym stopniu skupiamy się na dezynfekowaniu powierzchni, inwestując w to czas i środki, które mogłyby być lepiej spożytkowane na innych formach zapewniania bezpieczeństwa. Duże znaczenie w ograniczaniu transmisji koronawirusa może mieć bowiem coś, co się często pomija: odpowiednia wentylacja pomieszczeń.

Koronawirus przenosi się przede wszystkim w powietrzu, co potwierdzają kolejne badania

O jak wysokich kosztach w kwestii dezynfekcji możemy mówić? Zarząd związany z komunikacją miejską w Nowym Jorku, czyli metropolii liczącej nieco ponad 8 milionów mieszkańców, szacuje, że roczne wydatki powiązane z kwestiami sanitarnymi wywołanymi pandemią będą wynosiły ok. 380 milionów dolarów.

Czytaj też: Argentyna walczy z COVID-19 na dworcach z pomocą nowoczesnego systemu
Czytaj też: Niemcy są gotowi na zakup chińskich i rosyjskich szczepionek na koronawirusa
Czytaj też: Miał już COVID-19, ale zakaził się szczepem z RPA. Są jednak pewne pozytywy

Mając kolejne dowody na to, że podstawowym zagrożeniem są aerozole, konieczna będzie zmiana taktyki. Pierwszy krok powinna wykonać WHO oraz krajowe służby epidemiologiczne, sugerując przeniesienie nacisku z dezynfekowania powierzchni na inne środki ostrożności: wentylowanie pomieszczeń, utrzymywanie dystansu czy noszenie maseczek.