Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie jak koronawirus ginie w starciu ze światłem UV

Używanie określonego pasma promieniowania ultrafioletowego jest coraz częściej wykorzystywane do sterylizacji powierzchni, które mogą być skażone koronaawirusem.

Firma Seoul Viosys zaprezentowała lampę, która zapewnia skuteczność usuwania SARS-CoV-2 na poziomie 99,9 procent. Wszystko to przy użyciu ultrafioletowych diod LED. Są one zabójcze dla wirusów i bakterii, ponieważ pasmo C o długości fali 100-280 nanometrów niszczy materiał genetyczny.

Co ciekawe, sterylizator samolotowy GermFalcon emituje światło wystarczająco silne, aby zabić wirusy w ciągu kilku sekund z odległości około 30 centymetrów. Z kolei ten opisywany dzisiaj musi znajdować się znacznie bliżej, bo ok. 3 centymetrów od sterylizowanej powierzchni. Wynika to z różnic pomiędzy lampami rtęciowymi a diodami LED UV-C.

Te drugie mają jednak kilka zalet, m.in. nie wykorzystują toksycznej rtęci, oferują lepszą wytrzymałość, dłuższą żywotność, szybszy rozruch i emisję przy różnych długościach fal, co poszerza liczbę ich zastosowań. Niestety, wygląda na to, że w rubryce pt. „wydajność” to właśnie lampy rtęciowe dominują.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jae-hak Jeong stwierdził, że efektywność energetyczna obecnych diod UV-C LED wynosi zaledwie 2,8%. Lampy rtęciowe mogą pochwalić się 15-35 procentową wydajnością. Jednocześnie wygląda na to, że sytuacja powinna się zmienić, choć konieczne będzie wprowadzenie usprawnień w procesie produkcji oraz epitaksji diod.

Czytaj też: Ten prosty zabieg może uratować życie wielu osób zakażonych koronawirusem