Reklama
aplikuj.pl

Nastolatka zakażona dwoma szczepami koronawirusa jednocześnie. To pierwszy taki przypadek

pandemia

Lekarze działający na terenie Porto opisali przypadek 17-letniej dziewczyny, która jednocześnie zakaziła się dwoma różnymi szczepami SARS-CoV-2.

W efekcie przez 97 dni nastolatka uzyskiwała pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa w jej organizmie. Naukowcy nie są pewni, czy był to przypadek reinfekcji czy też jednoczesnego zakażenia dwoma różnymi mutacjami wirusa wywołującego COVID-19.

Czytaj też: Istnieje co najmniej jeden problem ze szczepionką na koronawirusa
Czytaj też: Pandemia koronawirusa wywołała zaskakujące problemy w szpitalach
Czytaj też: Szczep koronawirusa z Afryki jest już w Europie. Jest nawet bardziej zakaźny

Co więcej, na terenie Portugalii odkryto niedawno trzy nowe szczepy koronawirusa, a mutacje z Wielkiej Brytanii oraz Republiki Południowej Afryki są znajdowane w kolejnych krajach Europy i całego świata.

Koronawirus mutuje i wygląda na to, że można się zakazić dwoma różnymi szczepami

Około dwa miesiące po zdiagnozowaniu pierwszego zakażenia, 17-latka doświadczyła „nawrotu” objawów. Pomiędzy pierwszą a drugą infekcją pacjentka uzyskała jednak dwa negatywne wyniki testów PCR, co umożliwiło zwolnienie jej z izolacji. Łącznie nastolatka przeszła 19 takich testów.

Czytaj też: Nowy szczep koronawirusa jest bardziej zakaźny. Co to oznacza?
Czytaj też: Antarktyda odnotowała pierwsze zakażenia. Koronawirus dotarł nawet tam
Czytaj też: Jak zmienia się stosunek do szczepionki na koronawirusa?

O ile za pierwszym razem dziewczyna doświadczyła problemów z oddychaniem oraz wysokiej gorączki, tak przy drugim zakażeniu objawy były znacznie lżejsze. Poza tym, symptomy szybko minęły, co może sugerować, iż przejście COVID-19 chroni przed ciężkim przebiegiem w razie ponownego zakażenia.