Reklama
aplikuj.pl

Nowy szczep koronawirusa jest bardziej zakaźny. Co to oznacza?

pandemia

Mutacja zwana VUI-202012/01 wzbudziła poruszenie na całym świecie. Naukowcy zaalarmowali bowiem, że odkryty jesienią szczep przenosi się znacznie szybciej od dotychczasowych.

Eksperci doradzający rządowi Wielkiej Brytanii oszacowali, iż nowa mutacja może być nawet 70% bardziej zakaźna. Istnieją wstępne dowody sugerujące, że VUI-202012/01 powoduje u zainfekowanych wyższą wiremię, co oznacza, że wirus łatwiej się przenosi.

Czytaj też: Jak zmienia się stosunek do szczepionki na koronawirusa?
Czytaj też: Antarktyda odnotowała pierwsze zakażenia. Koronawirus dotarł nawet tam
Czytaj też: Co wywołuje reakcje alergiczne na szczepionki na koronawirusa?

Co więcej, opisywane szczep zawiera 23 zmiany, w tym 17 kluczowych. To właśnie one zmieniają sekwencję białek SARS-CoV-2, co najprawdopodobniej warunkuje skuteczniejszą transmisję patogenu. Przekłada się to również na częstsze zakażenia u dzieci, choć nie stwierdzono wyższej śmiertelności w tej grupie wiekowej.

Szczep koronawirusa wykryty na terenie Wielkiej Brytanii łatwiej się przenosi, ale nie jest bardziej zabójczy

Warto jednak podkreślić, że nowa mutacja jest już prawdopodobnie obecna na niemal całym świecie. Według WHO szczep został wykryty również w Danii, Belgii, Holandii i Australii. Poza tym, pojawiły się doniesienia o identyfikacji nosicieli tego wariantu we Włoszech, którzy nie mieli kontaktu z nikim, kto w ostatnim czasie przebywał na terenie Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Pfizer i Moderna prowadzą kolejne testy. Chodzi o nową mutację koronawirusa
Czytaj też: Bez przyjęcia szczepionki na koronawirusa nie dostaniesz pracy. Taki jest pomysł z USA
Czytaj też: Odporność na koronawirusa u noworodków staje się coraz powszechniejsza

Jak na razie nie ma dowodów na to, że VUI-202012/01 jest bardziej śmiertelny, a epidemiolodzy zauważają, że wirusy często mutują w kierunku łagodniejszych, mniej zabójczych wersji. Tutaj może być podobnie. Poza tym, eksperci uspokajają, że obecnie stosowane szczepionki powinny neutralizować SARS-CoV-2 przez dłuższy czas.