Reklama
aplikuj.pl

Koronawirus zostanie z nami na zawsze? Tak twierdzi twórca szczepionki

pandemia

Pojawiły się kolejne głosy sugerujące, że COVID-19 przejdzie w pewnym momencie z fazy pandemicznej do fazy endemicznej. Podobne zjawisko dotyczyło m.in. grypy i kilku innych chorób zakaźnych, które stały się mniej groźne i powszechne dzięki wprowadzeniu szczepionek.

Dyrektor generalny firmy Moderna, Stephan Bancel, również prezentuje podobne stanowisko. To właśnie związani z nim naukowcy doprowadzili do powstania szczepionki na koronawirusa, która od kilku dni jest stosowana również na terenie naszego kraju. Zdaniem Bancela, świat będzie musiał żyć z COVID-19 przez wiele lat.

Czytaj też: Koronawirus niszczy dzieciom wzrok – ale nie bezpośrednio
Czytaj też: Noszenie dwóch masek zamiast jednej. Oto sposób na koronawirusa
Czytaj też: Czy ozdrowieńcy muszą się szczepić na koronawirusa?

I choć brzmi to dość pesymistycznie, to w praktyce nie musi być tak źle, jak mogłoby się wydawać. Pojawiły się bowiem badania sugerujące, że choroba wywoływana przez SARS-CoV-2 może pewnego dnia być równie nieszkodliwa, jak przeziębienia wywoływane przez inne koronawirusy.

Koronawirus w przyszłości powinien być równie groźny, co przeziębienie

Co więcej, naukowcy z Emory University i Pennsylvania State University dokonali analiz, z których wynika, że śmiertelność COVID-19 zmieni się na przestrzeni lat. Zdaniem badaczy, koronawirus w pewnym momencie stanie się tak samo „groźny” jak sezonowe zachorowania, których większość z nas doświadczyła już w okresie dzieciństwa.

Czytaj też: Wyciekły dokumenty na temat szczepionki na COVID-19. Atak na EMA
Czytaj też: Rejestracja na szczepienie COVID-19 na celowniku oszustów
Czytaj też: Dlaczego zachorowanie na COVID-19 po szczepieniu jest możliwe?

Niestety, obecnie naukowcy nie są w stanie przewidzieć, kiedy COVID-19 stanie się endemiczna. Szczepionki, które są podawane obywatelom naszego kraju, powinny zapewnić osiągnięcie odporności stadnej. Epidemiolodzy przewidują, że kraje posiadające dostęp do tych środków mogą zakończyć epidemię już latem 2021 roku, choć w ujęciu globalnym potrwa ona zapewne do 2022 roku.