Reklama
aplikuj.pl

Ta ogromna kosmiczna sieć ma długość 50 milionów lat świetlnych

wszechswiat

Wszechświat składa się z kosmicznych sieci, które przypominają gigantyczna pajęczyny. Ich „włókna” są wykonane z obłoków gazu rozciągających się pomiędzy jeszcze większymi skupiskami materii.

W ramach działań prowadzonych przez CSIRO możliwe było wykorzystanie teleskopu ASKAP to wytworzenia obraz wszechświata na dużą skalę. Aby się to udało, astronomowie wykorzystali częstotliwości radiowe. ASKAP jest w tej kwestii szczególnie skuteczny i może zbierać informacje dokładniej, niż jakikolwiek inny radioteleskop.

Czytaj też: Kosmiczna rzodkiewka. Zobaczcie efekt eksperymentu na ISS
Czytaj też: Mapa kosmosu obejmuje milion nowych galaktyk. Sprawdźcie, jak wygląda
Czytaj też: Na Księżycu odbędzie się kosmiczny wyścig. I to już wkrótce

Co więcej, wsparcie nadeszło również ze strony niemieckigo instrument eROSITA. Ich połączone siły spowodowały, że udało się odkrycie kosmiczne włókna złożone z gorącego gazu. Dokonania astrofizyków zostały opisane na łamach Astronomy and Astrophysics.

Kosmiczna sieć została uwieczniona dzięki instrumentom ASKAP i eROSITA

Wielki Wybuch, który miał miejsce 13,8 mld lat temu, doprowadził do powstania wszechświata. Był on wypełniony niewidzialną ciemną materią, oraz gazami w postaci wodoru i helu. W ciągu następnych kilku miliardów lat, gaz kumulował się pod wpływem przyciągania grawitacyjnego, tworząc włókna materii ze sporych rozmiarów pustymi przestrzeniami między nimi.

Czytaj też: Bariera wokół Ziemi wpływa na pogodę kosmiczną. Powstała stosunkowo niedawno
Czytaj też: Istnienie kosmitów? Astronomowie nie mają wątpliwości
Czytaj też: Przez Układ Słoneczny przechodzi „autostrada”. Może przyspieszyć kosmiczne podróże

Włókna te prawdopodobnie zawierają ponad połowę całej materii we wszechświecie. Jest tak nawet mimo fakt, iż same włókna zawierają tylko dziesięć cząstek na metr sześcienny, czyli mniej niż w warunkach próżni wytwarzanych na Ziemi.

Do tej pory powyższe informacje opierały się jednak na przypuszczeniach, lecz teraz sytuacja zmieniła się za sprawą obserwacji ASKAP oraz eROSITA. Powstałe w ten sposób zdjęcia są widoczne na materiale powyżej. Warto dodać, że długość tej kosmicznej sieci to aż 50 milionów lat świetlnych.