Najnowsze zdjęcie dostarczone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest na tyle efektowne, że dodatkowo pogłębia smutek wywołany planowanym przejściem tego instrumentu na emeryturę.
Na poniższej fotografii znajduje się mgławica oddalona o około 4900 lat świetlnych, która jest zlokalizowana w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Określa się ją mianem AFGL 5180 i wiadomo, że stanowi ona część większego obłoku molekularnego o nazwie Gem OB1.
Czytaj też: Nadchodzi następca Hubble’a. Czym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?
Czytaj też: Droga Mleczna zderzy się z inną galaktyką. Wiemy, jak może to wyglądać
Czytaj też: Jowisz i Europa w obiektywie teleskopu Hubble’a. Rzućcie okiem na nowe zdjęcia
Tego typu gęste obłoki molekularne są miejscem narodzin gwiazd, a AFGL 5180 nie jest w tym przypadku wyjątkiem. W jego wnętrzu znajduje się młoda i niezwykle gorąca gwiazda, która w miarę wzrostu zaburza przestrzeń wokół siebie. W efekcie w obłoku powstają sporych rozmiarów puste przestrzenie.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a trafił na orbitę ponad 30 lat temu
W lewym dolnym i prawym górnym rogu zdjęcia widać dwa dżety plazmowe, które powstały w następstwie zasysania materii przez gwiazdę. Tego typu „wyrzuty” zapobiegają nadmiernemu wzrostowi gwiazd, ponieważ odpychają materię zgromadzoną w pobliżu, usuwając ją z obszaru, na którym mogłaby zostać zassana przez grawitację. Warto przypomnieć, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a, jako weteran w dziedzinie astronomii, ma zostać w najbliższych latach zastąpiony na służbie przez teleskop Jamesa Webba.