Reklama
aplikuj.pl

Koszty porażki porozumienia paryskiego mogą być ogromne. Ile wyniosą?

klimat ziemi, ziemia, klimat

Z przeprowadzonych niedawno analiz wynika, że koszty związane z niewywiązaniem się z założeń porozumienia paryskiego mogą być ogromne. Mówi się nawet o 600 bilionach dolarów.

Porozumienie paryskie to pakt zawarty przez 187 krajów w 2015 roku, który zakłada podjęcie międzynarodowych działań mających na celu redukcję emsji gazów cieplarnianych. Ostatecznym celem jest spowolnienie tempa, w jakim wzrastają średnie temperatury na naszej planecie. W ramach optymistycznego scenariusza zakłada się, że uda się utrzymać wzrost temperatur na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza względem epoki przedindustrialnej.

Aby osiągnąć ten cel, konieczne będzie obniżanie światowych emisji o 7 procent rocznie do 2030 roku. Niestety, obecne wartości pozwalają sądzić, że faktyczny wzrostu do 2100 roku wyniesie znacznie więcej – ok. 3-4 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę taki scenariusz, naukowcy obliczyli, jakie będą koszty niedotrzymania założeń porozumienia paryskiego. Wyniki analiz zostały opublikowane na łamach Nature Communications.

Czytaj też: Oto najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Z badań wynika, że ewentualne koszty mogą wynieść nawet 600 bilionów dolarów do końca XXI wieku. Biying Yu z Beijing Institute of Technology. dodał, że bez inwestycji nie da się zredukować emisji, a ewentualne szkody gospodarcze wystąpią z większym prawdopodobieństwem, co przełoży się na większe straty.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News