Reklama
aplikuj.pl

Kratery na Księżycu są liczniejsze niż sądzono

astronomia

Ponad 109 tysięcy nowych kraterów zostało odkrytych na terenie Srebrnego Globu dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Tym samym łączna liczba tych struktur zwiększyła się kilkunastokrotnie.

Kratery uderzeniowe, powstałe podczas uderzeń meteorytów, pokrywają większą część powierzchni księżyca. Ich badanie umożliwia lepsze poznanie historii nie tylko naszego naturalnego satelity, ale również całego Układu Słonecznego.

Czytaj też: Jakie konsekwencje miałoby zbombardowanie Księżyca?
Czytaj też: Niezwykle wyglądający Księżyc. Zobaczcie nietypową perspektywę
Czytaj też: NASA kupi księżycowe skały. I to już za dolara

Kratery mogą się jednak również wielkością i kształtem, a niektóre z nich się na siebie nakładają bądź ulegają erozji. To powoduje, że ich identyfikacja i datowanie staje się niezwykle trudnym i czasochłonnym procesem.

Kratery na Księżycu powstają na skutek uderzeń meteorytów i są bardzo liczne

Dla sztucznej inteligencji nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Badacze postanowili wykorzystać sieć neuronową, którą „nakarmili” danymi z tysięcy wcześniej zidentyfikowanych kraterów i nauczyli wyszukiwania kolejnych.

Czytaj też: Na jego dom spadł meteoryt. Może zostać milionerem
Czytaj też: Mars już miliardy lat temu posiadał wodę? Tak sugeruje saharyjski meteoryt
Czytaj też: O ziemię rozbił się meteoryt. Znaleziono w nim związki powiązane z powstaniem życia

Następnie sieć została wykorzystana do przeanalizowania danych zebranych przez orbitery Chang’e-1 i Chang’e-2. Dzięki temu ujawniła istnienie 109 956 nieznanych wcześniej kraterów pokrywających powierzchnię Księżyca. W przypadku części z nich ujawniła nawet, jakiej są wielkości i kiedy powstały.