WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Księżyc kurczy się i doznaje potężnych wstrząsów

Księżyc kurczy się i doznaje potężnych wstrząsów

Naturalny satelita Ziemi może doświadczać potężnych trzęsień, gdy schładza się i kurczy. Naukowcy prowadzący badania przeanalizowali dane z instrumentów umieszczonych przez astronautów, którzy odwiedzili powierzchnię Księżyca w erze misji Apollo, a także nowsze dane zebrane przez orbiter LRO.

Łącznie pięć sejsmometrów zostało umieszczonych na powierzchni Księżyca przez członków załogi Apollo 11, 12, 14, 15 i 16. Instrumenty z powodzeniem wykryły 28 trzęsień księżyca, które były prawdopodobnie spowodowane tarciem w uskokach tektonicznych. Trzęsienia księżyca wykryte w latach 60. i 70. miały siłę odpowiadającą wielkości od dwóch do pięciu trzęsień na naszej planecie.

Czytaj też: Nowe zdjęcia pokazują tajemniczy księżyc Marsa

Zespół badawczy opracował algorytm, który pozwolił dokładnie określić epicentra tych trzęsień. Udoskonalone dane dotyczące lokalizacji zostały następnie nałożone na zdjęcia LRO. Naukowcy odkryli, że osiem trzęsień księżyca miało epicentra w promieniu 50 kilometrów od formacji geologicznych zwanych uskokami odwróconymi. Mogą one mieć wiele kilometrów długości i wysokości. Powstają, gdy wnętrze Księżyca ochładza się, powodując kurczenie. W miarę kurczenia się skorupa pęka, a jej elementy są wypychane w gór. Do tej pory LRO wykryło około 3500 takich zdarzeń.

Niewielkie oddalenie trzęsień od uskoków sugeruje, że były one wywoływane przez aktywność geologiczną niż uderzenia asteroid, Z ośmiu trzęsień Księżyca, które miały miejsce w pobliżu widocznych uskoków, sześć miało miejsce, gdy Księżyc znajdował się w najdalszym punkcie orbitalnym względem Ziemi. Ten punkt, zwany apogeum, jest również okresem, w którym grawitacja Ziemi powoduje największe naprężenia w strukturze Księżyca.

Obrazy z LRO ujawniły również cechy, które potwierdzają teorię, że Księżyc nadal jest aktywny. Na przykład, w pobliżu uskoków zaobserwowano jasne plamy, które wydają się być plamami księżycowego regolitu, które nie zostały jeszcze zniszczone przez wietrzenie i promieniowanie.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: We wrześniu Indie zamierzają wylądować na Księżycu