WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kto osiąga lepsze wyniki na dłuższych testach?

Zespół naukowców stwierdził, że studentki osiągają lepsze wyniki niż studenci na testach trwających ponad dwie godziny. 

Już wiele lat temu zauważono, że uczennice osiągały wyższe wyniki w testach związanych pisaniem, czytaniem oraz zdolnościami werbalnymi. Z kolei uczniowie osiągali lepsze wyniki z matematyki i przedmiotów ścisłych. Wygląda jednak na to, że wymienione wyżej różnice nie są jedynymi, jakie występują ze względu na płeć.

Czytaj też: W chińskich szkołach wszywa się lokalizatory do mundurków

Aby dowiedzieć się więcej o tych odmiennościach, naukowcy badali wyniki zebrane w ramach badania PISA z lat 2006–2015. Zauważyli, że wcześniejsze analizy wykazały, iż uczniowie udzielają najlepszych odpowiedzi na początku testu, a wraz z upływem czasu efektywność spada. Zaobserwowali również, że wyniki mężczyzn pogarszały się z czasem bardziej niż w przypadku kobiet. Na przykład na wczesnych etapach testów matematycznych chłopcy osiągali lepsze wyniki niż dziewczęta – a różnica wynosiła nawet 6 procent. Ale pod koniec testu wydajność była niemal taka sama. Naukowcy sugerują, że dziewczęta są w stanie utrzymać koncentrację na testach przez dłuższy czas niż chłopcy.

Aby potwierdzić swoje odkrycia,  autorzy badania przeanalizowali również dane z wcześniejszych analiz, które dotyczyły wyników uczniów, którzy ukończyli 441 testów o różnej długości. W tym przypadku również zauważyli ten sam trend. Zdaniem naukowców wynika to z faktu, że uczennice mają większą samodyscyplinę i mają tendencję do bardziej poważnego podejścia do nauki.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Imponujący budynek Glasir na Wyspach Owczych mieści nie jedną, a trzy szkoły