WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kura czy jajko? Prawdopodobnie poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Kwestia tego, co było pierwsze: jajko czy kura, towarzyszy ludzkości od setek lat. Po długich debatach fizycy wreszcie wydali werdykt w tej sprawie.

2340 lat po śmierci Arystotelesa, który zajmował się kwestią wspomnianego pierwszeństwa, naukowcy z Queensland University i Néel Institute również poruszyli ten temat. Wyniki ich analiz ukazały się na łamach Physical Review Letters, a z opublikowanego tam artykułu można wywnioskować, że rozwiązanie leży w fizyce kwantowej.

Jajko czy kura? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna

Jedno z założeń mechaniki kwantowej sugeruje, że zdarzenia mogą mieć miejsce bez ustalonego porządku. Tym samym niekoniecznie istnieje związek między przyczyną a skutkiem.

Czytaj też: Wszechświat jest symulacją? Tak twierdzi jeden z fizyków

Czytaj też: Fizyka może pomóc w zrozumieniu, jak działa świadomość

Czytaj też: Metody głębokiego uczenia się rozwiążą podstawowy problem fizyki statystycznej

Za przykład można podać codzienną podróż do pracy, w czasie której podróżuje się częściowo autobusem, a częściowo pociągiem. W normalnych okolicznościach najpierw jechalibyśmy pociągiem, a następnie autobusem – lub odwrotnie. W świecie mechaniki kwantowej oba te wydarzenia mogą mieć miejsce najpierw. Prawdopodobnie taka sama zasada dotyczyła jajka i kury – żadne z nich nie było „najpierw”.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News