Lancia 037 Stradale ma za sobą naprawdę długą historię, która swój zalążek ma oczywiście w wyścigach. Pierwotnie po prostu 037 z napędem na tylne koła o mocy z raczej średniej półki, zdecydowanie nie była faworytem do zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 1983 roku. Zwłaszcza kiedy obok stawały Audi Quattros z AWD. Finalnie w 1983 roku Lancia pokazała jednak pazury. 

Czytaj też: Jeden z 401 egzemplarzy Mangusta od De Tomaso może być Wasz

Potencjał w 037 odkrył Walter Röhrl, który podbijał tym samochodem każdy teren i coraz to kolejne turnieje. W tym samym czasie, gdy udowadniały wyższość V4 z doładowaniem nad turbodoładowanymi „piątkami Audi”, Lancia postanowiła stworzyć legalne odpowiedniki 037 na publiczne drogi. I tak też powstała seria Lancia 037 Stradale, która trafiła do prawie 200 osób.

Nic więc dziwnego, że dziś te samochody są na czele wielu list kolekcjonerskich i to nie tylko dlatego, że są mistrzami WRC. Innym silnym punktem sprzedaży jest to, że na ciasnej i wystarczająco pustej drodze dobre 037 Stradale może sprawić, że praktycznie można przenieść się w czasie na krótką chwilę. Tak przynajmniej twierdz Alister McRae, który w tym najnowszym filmie promocyjnym Forza Motorsport jest szczęśliwy, mogąc zasiąść za kółko 037 Stradale.

Czytaj też: Ten Alfa Romeo 8C 2900B jest jednym z najczęściej zachwalanych samochodów

Źródło: Road and Track

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej