Zdarza się, że naukowcy dokonują odkryć, które niekoniecznie były spodziewane. Tak właśnie było w przypadku przełomu dotyczącego łatwopalnego lodu, który badali badacze z Uniwersytetu Meji.
Obszarem badań były wody Morza Japońskiego, a samo odkrycie wiąże się z pęcherzykami „łatwopalnego lodu”, w których zaobserwowano obecność mikroorganizmów. Skłoniło to autorów badania to stwierdzenia, że podobne formy życia mogły rozwinąć się na planetach pozasłonecznych.
Potocznie zwane „łatwopalnym lodem”, klatraty metanu powstają gdy lód zatrzymuje metan w swojej strukturze molekularnej. Naukowcy topili ten lód, badając skład gazu, jaki się wtedy wydzielał. Przy okazji zobaczyli tajemniczy proszek, który zawierał mikroskopijne elipsoidy.
Co szczególnie zaskoczyło badaczy to fakt, że wewnątrz tych elipsoid kwitło życie. Działo się tak nawet pomimo faktu, że ciśnienie, temperatura i inne czynniki w tych pęcherzykach osiągały niezwykle skrajne wartości. Tego typu odkrycia pokazują, że mikroorganizmy mogą przetrwać w nawet najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Zwiększa to szanse na odkrycie życia na planetach innych niż Ziemia.