WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Łazik Mars 2020 zakończył przygodę w komorze testowej

To pierwszy raz w historii, kiedy tak dokładnie możemy przyglądać się procesowi powstawania łazika Mars 2020, który ostatnio trafił do komory testowej.

W ujawnionym poklatkowym filmie wykonanym 9 października 2019 roku w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii inżynierowie w kombinezonach przetransportowali łazika Mars 2020 z dużej hali produkcyjnej do równie dużej komory próżniowej w tym samym obiekcie w celu przetestowania wszystkiego w warunkach środowiskowych podobnych do Marsa.

Jak wspomniał inżynier Chris Marsell:

Ilekroć przenosisz łazik, jest to wielka sprawa. Na każdym rogu jest technik, a inni inżynierowie i inspektorzy bezpieczeństwa monitorują i pomagają na każdym etapie. Każdy ruch jest choreografowany, instruowany i ćwiczony.

Testy w tej komorze próżniowej już minęły, a po nich Mars 2020 wrócił z powrotem do JPL’s Spaceecraft Assembly Facility, gdzie teraz przechodzi testy emisji radiowej.

Przypomnijmy, że wielka misja na Marsa, jakiej będzie częścią ma ruszyć w lipcu 2020 roku, kiedy to statek kosmiczny z łazikiem na pokładzie wystartuje z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie w i wyląduje w marsjańskim obszarze znanym jako Jezero Crater 18 lutego 2021 r.

ŹRÓDŁO: Phys