Reklama
aplikuj.pl

Jak łazik Perseverance będzie współpracował z helikopterem Ingenuity?

wideo z marsa

Jeszcze niedawno oczekiwaliśmy historycznego lądowania łazika Perseverance na powierzchni Marsa, a wkrótce miną trzy miesiące od tego wydarzenia. Niedawno do akcji wkroczył również helikopter Ingenuity, wysłany na Czerwoną Planetę „w zestawie”.

Wczoraj przedstawiciele NASA ogłosili, że w planach jest przejście do pełnego działania Ingenuity, jak tylko końca dobiegną loty testowe. Agencja twierdzi, iż owe próby będą wiązały się z bardziej precyzyjnymi manewrami i większym wykorzystaniem możliwości związanych z wykonywaniem zdjęć. Wzrośnie także ryzykowność prowadzonych działań, co jest bardzo odważnym podejściem, jeśli wziąć pod uwagę, że początkowo helikopter miał jedynie sprawdzić, czy przelot przez atmosferę Marsa jest w ogóle możliwy.

Czytaj też: Marsjańska skała, której nie da się zidentyfikować. Nietypowe odkrycie Perseverance

Kluczowe w kontekście podejmowania tych bardziej ambitnych kroków będą dwa kolejne loty Ingenuity. Pojazd miał wykonać jedną z prób jeszcze w tym tygodniu, jednak w czwartek okazało się, że miał problemy z wystartowaniem. Z kolei w piątek przedstawiciele Jet Propulsion Laboratory związanego z NASA przekazali, iż oczekują na dane przesłane z Marsa, aby przekonać się, czy drugie podejście do czwartego lotu przebiegło bez problemów.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie w lutym a jego głównym zadaniem ma być poszukiwanie śladów życia

Z kolei Perseverance posiada rozpisany harmonogram na kilka najbliższych tygodni. W międzyczasie Ingenuity zajmie się krótkimi przelotami, za sprawą których zbada trasy łazika, zidentyfikuje potencjalne blokady i sfotografuje okoliczne tereny. I choć NASA przyznaje, że te loty nie będą miały kluczowego znaczenia dla powodzenia misji Perseverance, to z pewnością dostarczą ważnych informacji, które będą przydatne w przyszłości.

Czytaj też: Helikopter Ingenuity wykonał pierwszy lot na Marsie. To historyczna chwila

Ostatni lot Ingenuity odbędzie się najpóźniej w sierpniu 2021 roku. W ten sposób NASA będzie miała wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić wszelkie zaplanowane manewry, które w przypadku łazika Perseverance są rozpisane na cały bieżący rok. Warto podkreślić, że obecna lokalizacja Słońca w odniesieniu do Ziemi i Marsa sprawia, że komunikacja między tymi dwiema planetami jest w niezwykle utrudniona.

Jednym z zadań łazika Perseverance na Czerwonej Planecie będzie poszukiwanie dowodów na występowanie tam życia. Naukowcy podchodzą z dystansem do informacji o możliwości istnienia żywych organizmów obecnie, choć istnieje duża szansa, iż w przeszłości sytuacja była odmienna. Mars posiadał bowiem przed milionami lat spore zasoby ciekłej wody, a tamtejsze temperatury były na tyle wysokie, że mogły umożliwiać powstanie i ewolucję życia.