Reklama
aplikuj.pl

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Al Amal robi ogromne wrażenie

czerwona planet

Statek kosmiczny wysłany na Czerwoną Planetę w ramach misji Al Amal, zwanej również Hope, dostarczył pierwszego ujęcia Marsa.

Zjednoczone Emiraty Arabskie dokonały historycznego wyczynu po tym, jak w ubiegłym tygodniu na orbicie czwartej planety od Słońca zagościła sonda zaprojektowana i wystrzelona przez naukowców z tego kraju. Mohamed bin Zayed Al Nahyan pochwalił się teraz zdjęciami ukazującymi Marsa w pełnej krasie.

Czytaj też: Kolejna sonda na orbicie Marsa. Tianwen-1 wykonała zadanie
Czytaj też: Nadlatująca asteroida znajdzie się bliżej Ziemi niż Księżyc. Spotkanie już wkrótce
Czytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie piszą historię. Tamtejsza misja dotarła na Marsa

Sonda została wystrzelona 19 lipca 2020 roku i dotarł na Marsa 9 lutego 2021 roku. Jej zadaniem będzie m.in. badanie dziennych i sezonowych cykli pogodowych, zjawisk zachodzących w dolnych warstwach atmosfery oraz różnic w warunkach pogodowych związanych z poszczególnymi obszarami Czerwonej Planety.

Sonda Al Amal została wysłana na Marsa przez Zjednoczone Emiraty Arabskie

Poza tym Al Amal ma dostarczyć informacji na temat „ucieczki” wodoru i tlenu z marsjańskiej atmosfery oraz przeanalizować inne potencjalne przyczyny stojące za zmianami klimatycznymi zachodzącymi na tej planecie. Pierwsze zdjęcie Marsa ukazuje go w brązowo-szarych barwach, a spora część powierzchni jest pokryta cieniem.

Czytaj też: Co o Marsie może nam powiedzieć jego księżyc, Fobos?
Czytaj też: Ciemna strona Księżyca skrywa wiele tajemnic. Na jedną z nich natrafił chiński łazik
Czytaj też: Trzy ziemskie misje dotrą na Marsa

Obraz został uwieczniony przez instrument EXI z wysokości 24 700 kilometrów dzień po tym, jak sonda znalazła się na orbicie Marsa. Na zdjęciu widzimy m.in. wulkany tarczowe Ascraeus Mons, Pavonis Mons i Arsia Mons, system kanionów zwany Valles Marineris oraz Olympus Mons, czyli największy wulkan w Układzie Słonecznym.