WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Al Amal robi ogromne wrażenie

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Al Amal robi ogromne wrażenie

Statek kosmiczny wysłany na Czerwoną Planetę w ramach misji Al Amal, zwanej również Hope, dostarczył pierwszego ujęcia Marsa.

Zjednoczone Emiraty Arabskie dokonały historycznego wyczynu po tym, jak w ubiegłym tygodniu na orbicie czwartej planety od Słońca zagościła sonda zaprojektowana i wystrzelona przez naukowców z tego kraju. Mohamed bin Zayed Al Nahyan pochwalił się teraz zdjęciami ukazującymi Marsa w pełnej krasie.

Czytaj też: Kolejna sonda na orbicie Marsa. Tianwen-1 wykonała zadanie
Czytaj też: Nadlatująca asteroida znajdzie się bliżej Ziemi niż Księżyc. Spotkanie już wkrótce
Czytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie piszą historię. Tamtejsza misja dotarła na Marsa

Sonda została wystrzelona 19 lipca 2020 roku i dotarł na Marsa 9 lutego 2021 roku. Jej zadaniem będzie m.in. badanie dziennych i sezonowych cykli pogodowych, zjawisk zachodzących w dolnych warstwach atmosfery oraz różnic w warunkach pogodowych związanych z poszczególnymi obszarami Czerwonej Planety.

Sonda Al Amal została wysłana na Marsa przez Zjednoczone Emiraty Arabskie

Poza tym Al Amal ma dostarczyć informacji na temat „ucieczki” wodoru i tlenu z marsjańskiej atmosfery oraz przeanalizować inne potencjalne przyczyny stojące za zmianami klimatycznymi zachodzącymi na tej planecie. Pierwsze zdjęcie Marsa ukazuje go w brązowo-szarych barwach, a spora część powierzchni jest pokryta cieniem.

Czytaj też: Co o Marsie może nam powiedzieć jego księżyc, Fobos?
Czytaj też: Ciemna strona Księżyca skrywa wiele tajemnic. Na jedną z nich natrafił chiński łazik
Czytaj też: Trzy ziemskie misje dotrą na Marsa

Obraz został uwieczniony przez instrument EXI z wysokości 24 700 kilometrów dzień po tym, jak sonda znalazła się na orbicie Marsa. Na zdjęciu widzimy m.in. wulkany tarczowe Ascraeus Mons, Pavonis Mons i Arsia Mons, system kanionów zwany Valles Marineris oraz Olympus Mons, czyli największy wulkan w Układzie Słonecznym.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News