Reklama
aplikuj.pl

Izraelski lek na COVID-19 daje efekty w ciągu zaledwie 5 dni

terapia koronawirus

Jeśli w ramach dalszych badań potwierdzą się pierwsze optymistyczne wnioski wynikające ze wstępnych testów leku zwanego EXO-C24, to możemy mówić o prawdziwym przełomie w leczeniu COVID-19.

W badaniu I fazy, przeprowadzonym przez lekarzy z Ichilov Medical Center, leczenie z użyciem EXO-C24 doprowadziło do wyzdrowienia 29 z 30 pacjentów w ciągu 3-5 dni. Cała grupa przed podaniem środka doświadczała umiarkowanego bądź ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czytaj też: Czy szczepionki na COVID-19 są bezpieczne?
Czytaj też: Czy Tanzania naprawdę jest wolna od koronawirusa?
Czytaj też: Jak COVID-19 wpływa na płodność u mężczyzn?

Jednym z największych problemów związanych z zakażeniem SARS-CoV-2 jest wystąpienie tzw. burzy cytokin, która przejawia się w atakowaniu chorego przez jego własny układ odpornościowy. Właśnie tym aspektem zajmuje się EXO-C24, który ma sprawić, iż w organizmie nie dojdzie do burzy cytokin.

Jeśli skuteczność EXO-C24 się potwierdzi, będzie to świetny lek na COVID-19

Lek wykorzystuje egzosomy, które mogą przenosić substancje między komórkami, aby dostarczyć białko CD24 do płuc. EXO-C24 podaje się w formie inhalacji trwających kilka minut i odbywających się raz dziennie. W ten sposób środek trafia do płuc. Terapia trwa ok. 5 dni i jak na razie nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.