WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Trwają testy nowych szalenie lekkich torped dla Marynarki USA

Northrop Grumman zakończył testowanie nowej Bardzo Lekkiej Torpedy (VLWT) dla Amerykańskiej Marynarki Wojennej.

Pierwszy zbudowany w branży prototyp został oparty na poprzedniej wersji lekkiej torpedy stworzonej przez Laboratorium Badań Stosowanych Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii. Ta zresztą została wydana dla producentów w 2016 roku w ramach programu Compact Rapid Attack Weapon.

VLWT to tym samym najnowsza z serii lekkich torped, która została opracowana dla Amerykańskiej Marynarki Wojennej i klientów zagranicznych. Została zaprojektowana, aby poradzić sobie z problemem wojennych okrętów podwodnych na obszarach przybrzeżnych. Jej celem jest zagoszczenie na pokładach okrętów nawodnych, samolotów lub okrętów podwodnych.

Nie znamy jednak ciągle możliwości tej torpedy, ale wiemy, że jest napędzana układem napędowym SCEPS, a cel obiera za pośrednictwem systemu akustycznego. Jest ponadto tańsza i łatwiejsza w produkcji, jak również bardziej niezawodna w porównaniu do prototypu, na którym bazuje.

Czytaj też: Pociski Tomahawk może napędzić kukurydza

Jak powiedział David Portner, główny menedżer programu torpedowego, Northrop Grumman:

Pomyślne przetestowanie dziobu torpedowego przy pierwszej próbie jest dowodem na podejście Northrop Grumman do projektowania pod kątem przystępności cenowej, które znacznie obniży koszty bez poświęcania wydajności operacyjnej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News