Reklama
aplikuj.pl

Ile jest rozwiniętych cywilizacji, które mogą występować w naszej galaktyce?

galaktyka, kosmos

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham obliczyli, że tylko na terenie naszej galaktyki może istnieć ponad 30 inteligentnych cywilizacji. Jest to ogromny postęp w stosunku do poprzednich szacunków, które sugerowały, że owa liczba wynosi od zera do wielu miliardów.

Wyniki badania opublikowanego na łamach The Astrophysical Journal sugerują nowe podejście do problemu istnienia życia pozaziemskiego. Wykorzystując założenie, że życie powstało na innych planetach w podobny sposób jak na Ziemi, naukowcy uzyskali szacunkową liczbę inteligentnych cywilizacji zamieszkujących Drogę Mleczną. Wynika z tego, że liczba ta wynosi więcej niż 30.

Jedną z podstaw takiego wyniku jest przyjęcie, iż do uformowania inteligentnego życia konieczne jest ok. 5 mld lat. W przypadku naszej planety proces ten przebiegał przez ok. 4,5 miliarda lat od powstania samej Ziemi. Jako że ziemska cywilizacja jest jak na razie jedyną odkrytą w całym wszechświecie, należy założyć, iż istnienie innych powinno opierać się na podobnych zasadach.

Czytaj też: Odnaleziono najstarszą znaną galaktykę dyskową. Kiedy powstała?

Badania sugerują, że liczba cywilizacji wiąże się z tym, jak długo wysyłają one sygnały sugerujące ich istnienie. Chodzi np. o transmisje radiowe, które prowadzi również ludzkość. Jeśli inne cywilizacje wykorzystujące tego typu technologie istnieją od co najmniej 100 lat, wówczas w całej Drodze Mlecznej powinno istnieć ok. 36 inteligentnych cywilizacji. Z kolei średnia odległość dzielącą je od nas wyniosłaby 17 tysięcy lat świetlnych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News