Reklama
aplikuj.pl

Ktoś chętny na limuzynę prezydenta USA?

Lincoln Cosmopolitan 1950 samochód prezydenta

W momencie kiedy Harry S. Truman został wybrany na prezydenta Ameryki, Biały Dom po odmowie General Motors wynajął 10 modeli Lincoln Cosmopolitian, którego egzemplarz można kupić.

Każdy z dziesięciu modeli Lincoln został zmodyfikowany przez konstruktora nadwozi Henneya i specjalistę ds. bezpieczeństwa Hessa i Eisenhardta, aby spełnić wymagania prezydenta. Dobre siedemdziesiąt lat później możemy z kolei kupić jedną z ówczesnych limuzyn prezydenta, a dokładnie mówiąc Lincoln Cosmopolitan Limousine z 1950 roku.

Ten dokładnie egzemplarz był używany przez Trumana podczas wizyty w Nowym Jorku. Obecnie jest z kolei wystawiony na sprzedaż przez brokera w Pensylwanii, ale trafił też na aukcję ClassicCars.com, gdzie dowiemy się, że samochód przeszedł pełną renowację w 1990 roku i do 2001 roku był wystawiany w muzeum na Florydzie.

Jak czytamy w ogłoszeniu:

Ta limuzyna o specjalnej zabudowie jest jednym z dziewięciu specjalnie zbudowanych Lincolnów z 1950 roku na polecenie 33. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Harry’ego S. Trumana. Ten siedmioosobowy samochód jeździ na podwoziu o wydłużonym rozstawie osi, przez co jego długość sięga 609 cm, a waga ponad 2720 kg.

Czytaj też: Było ich wiele, ale elektryczny sedan Lucid Air to pierwsze zagrożenie dla Tesli

Cena do niskich jednak nie należy, bo wynosi 160000 dolarów czyli dobre 600000 zł. Pytanie tylko, czy to dużo, kiedy do gry wchodzi nie tylko kawałek historii motoryzacji, ale też Ameryki?

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News