Reklama
aplikuj.pl

Lód na Księżycu może liczyć miliardy lat

Na Księżycu występuje lód. Różne badania wykazały, że tak właśnie jest, a naukowcy dokładają wszelkich starań, aby dowiedzieć się, ile dokładnie lodu znajduje się na powierzchni Srebrnego Globu. W niedalekiej przyszłości, misje załogowe mogą wykorzystać ten lód jako zasób, więc badacze powinni dołożyć wszelkich starań, aby określić jego źródło.

Zespół badawczy, który skupił się na bogatym w lód południowym biegunie Księżyca sugeruje, że rezerwy zamarzniętej wody naszego kosmicznego sąsiada mogły gromadzić się przez miliardy lat.

Naukowcy odkryli, że choć wiele dużych kraterów, w których znajduje się lód, może mieć nawet 3,1 miliarda lat, istnieje kilka mniejszych formacji, które powstały w wyniku znacznie bardziej współczesnych oddziaływań. Aby określić wiek kraterów, naukowcy przyjrzeli się ich wielkości i głębokości, a także cechom każdej z obręczy. Mniejsze kratery z „ostrzejszymi” brzegami są uważane za znacznie młodsze.

Na podstawie odkryć autorów badania stwierdzono, że większość lodu, który widzimy dziś na południowym biegunie Księżyca, pojawiła się tam w wyniku potężnych uderzeń. Umiejscowienie Słońca w stosunku do Księżyca doprowadziło do tego, że lód utrzymywał się w zacienionych obszarach wspomnianych kraterów.

NASA i inne agencje kosmiczne rozważają możliwość założenia stałych baz księżycowych dla celów badawczych. Wiedza, gdzie znaleźć lód oznacza posiadanie niezawodnego źródła wody i może ułatwić astronautom dłuższe przebywanie na powierzchni Księżyca.