Reklama
aplikuj.pl

Test Logitech Z407 – głośniki 2.1 jeszcze nie umarły

Logitech Z407 to częściowo bezprzewodowe głośniki w układzie 2.1. Nieduże, funkcjonalne, ładne, ale czy dobre?

Specyfikacja Logitech Z407

  • satelity o wymiarach 199,9 x 93,9 x 85,2mm, masa 389,6 gramów,
  • subwoofer o wymiarach 240 x 234 x 180mm, masa 2450 gramów,
  • pokrętło sterowania o średnicy 69,9mm, wysokość 29,4mm, masa 51,8 gramów,
  • moc szczytowa – 80W,
  • moc całkowita RMS – 40W,
  • subwoofer – 20W,
  • satelity – 2x10W,
  • gniazdo Jack 3,5mm, port micro-USB, Bluetooth 5.0,
  • cena: 399 zł.

Dlaczego „częściowo bezprzewodowe”?

Logitech Z407 test recenzja

Kiedy dotarła do mnie paczka od Logitecha, po przeczytaniu na pudełku napisu Bluetooth byłem przekonany, że mamy tutaj do czynienia z zestawem bezprzewodowym. Nooo… nie do końca.

Logitech Z407 test recenzja

Bezprzewodowa jest tutaj łączność głośników z urządzeniami. Ale do dyspozycji mamy też gniazdo AUX oraz microUSB. Natomiast wszystkie trzy głośniki, satelity oraz subwoofer są w klasyczny sposób połączone kabelkami. Warto o tym pamiętać, bo można się nieco zdziwić.

Czytaj też: Test Motorola Moto G 5G – kolejny tani smartfon z 5G, czy coś więcej?

Logitech Z407 są nieduże, zgrabne, mogą się podobać

Logitech Z407 test recenzja

Satelity zestawu są niewielkie. W zasadzie niewiele wyższe od współczesnego smartfonu. Membrany są umieszczone w ich górnej części, o ile zdecydujemy się na wariant stojący. Dołączone do zestawu niewielkie stojaki pozwalają na umieszczenie głośników również w pozycji leżącej. To już kwestia gustu jak je ustawimy. Stojaki nie mają dedykowanego uchwytu do powieszenia ich, ale jak się uprzemy, to o jakiś dobry haczyk można je zaczepić.

Logitech Z407 test recenzja

Satelity są wykonane z plastiku. Całkiem dobrej jakości. Grubego i sztywnego.

Logitech Z407 test recenzja

Subwoofer jest stosunkowo nieduży. Wykonany z solidnego MDF-u i stabilnie stojący na gumowych nóżkach. Choć dla większości osób jego wygląd zapewne nie będzie miał znaczenia, bo i tak trafi pod biurko.

Czytaj też: Test Logitech Keys To Go. To klawiatura do smartfona na Bluetooth

Ten Bluetooth w Logitech Z407 to jest jednak fajna sprawa

Logitech Z407 test recenzja

Nie wspomniałem Wam jeszcze o ostatnim elemencie zestawu, czyli pokrętle sterującym. Również jest bezprzewodowe i odpowiada za całe sterownie dźwiękiem.

Samo pokrętło służy do regulacji głośności oraz natężenia tonów niskich. Aby to zrobić musimy je wcisnąć i chwilę przytrzymać, do usłyszenia sygnału dźwiękowego. Przycisk służy też do sterownia muzyką i za jego pomocą możemy zatrzymywać odtwarzanie lub przełączać utwory. Z kolei przyciskami w dolnej części obudowy możemy nawiązać połączenie Bluetooth oraz przełączać się pomiędzy podłączonymi urządzeniami.

Logitech Z407 test recenzja

Pokrętło działa bardzo dobrze i obraca się je w satysfakcjonujący sposób. Jest bardzo stabilne, dzięki gumowym wstawkom w dolnej części obudowy. Dzięki temu bardzo dobrze trzyma się blatu. Z czasem jednak przestałem z niego korzystać, bo z przyzwyczajenia głośnością steruję głównie z poziomu klawiatury laptopa.

Logitech Z407 test recenzja

Możliwość połączenia z urządzeniami przez Bluetooth daje dużo możliwości. Szczególnie w moim przypadku, kiedy testowy sprzęt co chwilę zmienia się na biurku. Wystarczy sparować głośniki z kolejnym laptopem i tylko przełączać się pomiędzy źródłami dźwięku w komputerach. A kiedy przychodzi czas na chwilową przerwę przy Call of Duty Mobile, zamiast laptopa podłączam smartfon i rozgrywka wchodzi na zupełnie inny poziom.

Jakość dźwięku Logitech Z407

Logitech Z407 test recenzja

Jeszcze za małolata, kiedy miałem do wydania pierwsze poważniejsze pieniądze na głośniki i chciałem kupić zestaw 2.1, kupiłem zestaw… 2.0. Zestawy 2.1 zawsze kojarzyły mi się ze skrajnie cyfrowym brzmieniem i nieco przesadzonym basem. Podobnych wrażeń spodziewałem się po Z407. Czy mocno się pomyliłem?

Muzyka

Cyfrowa charakterystyka dźwięki, to coś, co zostało bez zmian w komputerowych głośnikach 2.1 ze średniej półki. A skoro audiofile właśnie wyszli, przejdźmy do konkretów.

Logitech Z407 test recenzja

Ustawienie subwoofera pod biurkiem jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Mając go na widoku i na wysokości głowy skutecznie zagłuszy pozostałe dźwięki. A potrafi zejść naprawdę nisko i jest to bas z gatunku tych, które momentami bardziej czujemy niż słyszymy. Tony niskie to ogółem to, co dominuje w brzemieniu Z407. Nie są jednak przesadzone i dźwięk jest zwyczajnie przyjemnie ciepły, co powinno przypaść do gustu większości odbiorców. Bas nie jest przy tym ociężały i powolny. Głośniki grają bardzo dynamicznie.

Tony średnie i wysokie nie są zagłuszane. Ich reprodukcja stoi na dobrym poziomie i zwyczajnie słychać je w trackie odtwarzania muzyki. Głośniki zaskakująco dobrze radzą sobie z muzyką klasyczną, a miłośnicy filmowych brzmień Howarda Shore’a powinni czuć się jak w domu.

Logitech Z407 test recenzja

Warto też docenić świetny efekt stereo. Siedząc naprzeciwko i pośrodku satelitów dostajemy dźwięk, który świetnie przechodzi pomiędzy kanałami i wyraźnie można wskazać brzmienie kanału lewego i prawego. To naprawdę może się podobać.

Gry

W zasadzie wszystko to, co odnosi się do muzyki jest zaletą w przypadku gier. Dźwięki w grach zazwyczaj pełne są niskich tonów i wszelkiego rodzaju wystrzały, wybuchy, czy odgłosy silników pojazdów są bardzo satysfakcjonujące. Głośniki również skutecznie przeniosą nas w samo serce rozgrywek sportowych i pozwolą zagłębić się w melodyjne brzmienia gier takich jak seria Trine, czy Ori and the Will of the Wisps.

Logitech Z407 to bardzo dobry wybór jeśli szukasz uniwersalnych głośników

Logitech Z407 test recenzja

Kilkanaście lat po tym, jak kupiłem swoje pierwsze głośniki 2.0, dzisiaj poważnie zastanowiłbym się nad takim krokiem. Zestaw 2.1, szczególnie taki jak Z407 pozwala na większą uniwersalność, która dzisiaj bardziej by mi się przydała.

Głośniki dobrze sprawdzają się przy muzyce, filmach i grach. Są charakterystyczne, bo oferują ciepły dźwięk o mocno cyfrowym zabarwieniu. Co nie każdemu przypadnie do gustu, ale dla większości odbiorców będzie to brzmienie miłe dla ucha, które łatwo znajdzie swoich zwolenników.

Logitech Z407 test recenzja

Możliwość podłączenia innych urządzeń przez Bluetooth to bardzo wygodne rozwiązanie. Podobnie jak bezprzewodowe pokrętło sterujące. Minusy? Logitech Z407 nie mają żadnych dyskwalifikujących wad. Wytknąć trzeba port microUSB zamiast USB-C i dobrym dodatkiem byłaby możliwość powieszenia satelitów. Poza tym, nie ma tu na co narzekać. Szczególnie, że głośniki są dobrze wycenione.