WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Otworzono lotnisko Daxing w Chinach za 253 miliardów złotych

Międzynarodowe lotnisko Daxing w Pekinie w Chinach zostało właśnie zainaugurowane przez chińskiego premiera Xi Jinpinga podczas obchodów Święta Narodowego 1 października, który przypada na 70 lat Chińskiej Republiki Ludowej.

Czytaj też: Spektakularny hotel w Afryce zachwyca afrykańskim minimalizmem

Daxing samo w sobie jest czymś spektakularnym, za co odpowiada firma architektoniczna Zaha Hadid. Jego wykonaniem zajął się duet firm, a dokładniej mówiąc ADP Ingénierie i China Airport Construction Company, a całe przedsięwzięcie kosztowało (z nieoficjalnych źródeł) 450 miliardów juanów, czyli 253 miliardów złotych.

To lotnisko zachwyca już samą konstrukcją, która przypomina wielką, choć trochę dziwaczną rozgwiazdę z lotu ptaka. Fotografie nie mają łatwo odtworzyć ogromu projektu, który ma całe 700000 metrów kwadratowych powierzchni, łącząc się z największym na świecie terminalem, który początkowo ma obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, aby do 2025 roku liczba ta wzrosła do 72 milionów i wreszcie stu „w najbliższej przyszłości”.

Chociaż lotnisko Daxing nie wygląda zbyt tradycyjnie, to ponoć nawiązuje do tradycyjnej chińskiej architektury i ma w sobie całą masę fenomenalnych dodatków. Są te tradycyjne, jakimi jest określony typ konstrukcji, zwiększającej wpływ światła dziennego na oświetlanie wnętrz, ale również te proekologiczne, do których należy dołączyć panele słoneczne o łącznej mocy 10 megawatów, ogrzewanie z gruntowego systemu pomp ciepła, ogromny system gromadzenia i zarządzania wodą deszczową, który ponadto zarządza magazynowaniem i oczyszczaniem 2,8 miliona metrów sześciennych wody w szeregu mokradeł, jezior i strumieni, które zostały stworzone, aby zapobiegać powodziom.

Czytaj też: Microsoft pokazuje swoją nową siedzibę

Źródło: New Atlas