Reklama
aplikuj.pl

Korea Południowa sama zadba o lotniskowiec

Boeing stworzy naddźwiękowy pocisk SPEAR dla marynarki USA

Korea Południowa ogłosiła właśnie swoje wielkie plany budowy pierwszego lotniskowca w kraju. Kiedy LPX-II powstanie, będzie największym okrętem wojennym, jaki kiedykolwiek zbudowano w tym państwie.

Wystarczy powiedzieć tyle, że lotniskowiec klasy LPX-II będzie o połowę większy od innych okrętów, jakie kiedykolwiek stworzyła Korea Południowa. Jego możliwości transportowe sprowadzą się do możliwości zabrania na swój pokład ponad tuzina myśliwców F-35B Joint Strike Fighter (via Popular Mechanics).

Postarano się nawet o wizualizację (na zdjęciu powyżej widnieje amerykański lotniskowiec USS Wasp):

Jak donosi US Naval Institute News, lotniskowiec ten został ujawniony w najnowszych dokumentach dotyczących planowania obrony Korei Południowej. LPX-II był pierwotnie uważany za nowy okręt desantowy, podobny do okrętów klasy Dokdo, a więc taki, który wygląda jak lotniskowiec, ale którego prawdziwym celem był transport marines na brzeg.

Czytaj też: Zagrożenie wojną nuklearną właśnie wzrosło przez Rosję

Teraz jednak mamy pewność, że LPX-II będzie prawdziwym lotniskowcem, który będzie ważył 30000 ton. Te wzrosną o kolejne 20/25 procent, kiedy na jego pokład zawita cały sprzęt. Na jego pokładzie znajdzie się pełnowymiarowa kabina załogi, wyspa do nadzorowania operacji lotniczych oraz dwie windy do transportu samolotów z hangaru do kabiny załogi.

Ten lotniskowiec o masie około 40000 ton (po całkowitym załadunku) będzie także największym okrętem wojennym, jaki kiedykolwiek zbudowano na Półwyspie Koreańskim.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News