Reklama
aplikuj.pl

Łożyska samosmarujące doczekają się modyfikacji. Inspirację dla naukowców stanowił ludzki organizm

Chrząstki są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania stawów i umożliwiają im swobodne poruszanie. Naukowcy znaleźli sposób, dzięki któremu łożyska samosmarujące będą funkcjonowały jeszcze lepiej, podpatrując tego typu rozwiązań w naturze.

Nowy, syntetyczny materiał wykorzystany przez badaczy do odpowiedniego działania wymaga jedynie dolewania co jakiś czas wody. Jednocześnie autorzy projektu nie zrezygnowali z hydrożelu, który może wchłaniać i emitować środek nadający poślizg, którym jest w tym przypadku właśnie H2O. Hydrożel ten jest zawarty w porowatej matrycy z polimeru na bazie silikonu zwanego poli(dimetylosiloksanem), skrótowo określanym jako PDMS.

Czytaj też: Plastik, który rozłoży się w domu. Nowy materiał może zrewolucjonizować ochronę środowiska

Kiedy opisywany materiał hydrożelowo-polimerowy zostaje poddany naciskowi, polimer umożliwia żelowi wytrzymanie od 14 do 19 razy więcej siły niż byłby on w stanie wytrzymać bez tego wsparcia. Sprężystość tego materiału jest zbliżona do sprężystości naturalnej chrząstki – takiej, która występuje np. w naszych kolanach.

Łożyska samosmarujące mogłyby zyskać na rozwiązaniu inspirowanych chrząstkami stawowymi

Artykuł opublikowany na łamach Applied Polymer Materials sugeruje, że naukowcy, z dr. Siavashem Soltanahmadim na czele, nie ukrywają inspirowania się naturą. Badacz dodał, że istnieje wiele zastosowań inżynieryjnych dla syntetycznego materiału, który pomimo sporej miękkości może wytrzymać duże obciążenia. Ważne jest również to, że jego zużycie jest przy tym niewielkie, co pozwala widzieć możliwość wykorzystania go np. w produkcji łożysk.