Reklama
aplikuj.pl

Ludzie wciąż ewoluują, a naukowcy znaleźli na to dowód

Często pojawiają się dywagacje dot. tego, jak w przyszłości zmieni się średni ludzki wzrost, wielkość mózgu czy karnacja. Obserwowane obecnie zmiany w naszej anatomii pokazują jednak, jak nieprzewidywalna może być ewolucja.

Za przykład niech posłuży dodatkowe naczynie krwionośne w naszych ramionach, które może nam towarzyszyć dopiero od kilku pokoleń. Jej obserwacji dokonali naukowcy z Flinders University i University of Adelaide, którzy zwrócili uwagę na fakt, iż jedna z tętnic nie znika u współczesnych ludzi tak często, jak u naszych przodków.

Ludzie wciąż ewoluują, choć nie zawsze rozumiemy, dlaczego

Artykuł w tej sprawie, dostępny na łamach Journal of Anatomy, sugeruje, że wspomniana tętnica była obecna u około 10% osób urodzonych w połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku w porównaniu z 30% u osób urodzonych pod koniec XX wieku, a więc jest to znaczący wzrost w niezwykle krótkim (ewolucyjnie) czasie.

Czytaj też: Polska firma zrewolucjonizuje badania genetyczne? Pomoże w tym aplikacja mobilna

Czytaj też: Udało się potwierdzić jedną z teorii Darwina

Czytaj też: Zięba Darwina ma 320 razy silniejsze ugryzienie od tyranozaura

Tworzy się ona na początku rozwoju ludzkiego organizmu, transportując krew w dół naszych ramion, aby zapewnić wzrost rąk. Po około 8 tygodniach zazwyczaj cofa się, „zlecają” swoje dotychczasowe zadania tętnicy promieniowej oraz łokciowej. Fakt, że tętnica wydaje się trzykrotnie bardziej powszechna u dorosłych niż jeszcze sto lat temu, jest zaskakującym odkryciem. Wygląda na to, że selekcja naturalna sprzyja tym, którzy posiadają dodatkowy zapas krwi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News