Reklama
aplikuj.pl

Machu Picchu to błędna nazwa. Naukowcy proponują alternatywy

Analizy historycznych zapisków wykazały, że starożytne miasto Inków, powszechnie znane jako Machu Picchu, powinno nosić miano Picchu bądź Huayna Picchu.

Zazwyczaj stosowana nazwa najprawdopodobniej wywodzi się z 1911 roku. Właśnie wtedy odkrywca Hiram Bingham trafił do ruin Inków oraz poprosił o pomoc lokalnego mieszkańca, który miał mu zapisać nazwę miejsca, w którym się znajdowali. Melchor Arteaga, bo tak nazywał się ten mieszkaniec, zapisał dwa słowa: Macho Pischo. Hiram zauważył, że drugie z nich brzmiało bardziej jak pecchu, gdy było wypowiadane na głos.

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli kamień z okresu Piktów. Zawiera abstrakcyjne symbole

Przez ponad sto lat nazwa zapisana przez Arteagę zdążyła zapisać się w świadomości, ulegając niewielkim zmianom. W latach 90. ubiegłego wieku pojawiły się jednak pierwsze głosy podważające słuszność tej nazwy. Okazało się, że niewielki, stromy szczyt za ruinami na większości zdjęć nazywany jest Huayna Picchu. Z kolei większy i bardziej pochylony na południe jest znany jako Machu Picchu.

Jedna z teorii zakłada, iż Arteaga nie miał na myśli ruin Huayna Picchu, lecz ruiny Machu Picchu. Zamieszkiwał on u podnóża góry i wcześniej odwiedził ruiny oraz wspiął się na Huayna Picchu, dlatego nie było powodu, dla którego Bingham miałby kwestionować nazwę podaną przez lokalnego mieszkańca.

Czytaj też: Miasto Majów posiada nieznane struktury. Ukrywały się przed wzrokiem archeologów przez dziesiątki lat

Biorąc pod uwagę dokumenty sporządzone przez hiszpańskich osadników, można natrafić na nazwy Picchu oraz Huayna Picchu. Nie pojawiły się natomiast jakiekolwiek wzmianki o mieście zwanym Machu Picchu. Naukowcy planują kontynuować badania w tej sprawie, a ich dotychczasowe ustalenia zostały opisane na łamach Ñawpa Pacha.