WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Macica pełni rolę w pamięci

Macica kojarzy się większości osób z narządem niezbędnym do posiadania dzieci. Okazuje się jednak, że jej wpływ na organizm może być znacznie większy niż się wydawało.

Profesor Heather Bimonte-Nelson z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie przeprowadził badania na szczurach. Wykazał w nich, że usunięcie macicy wpływ na niektóre procesy poznawcze. Oznacza to, że narząd komunikuje się z mózgiem i ma wpływ na jego pamięć. Jest to zgodne ze wcześniejszymi badaniami, które wykazywały, że kobiety po histerektomii (usunięcie macicy) mają zwiększone ryzyko demencji.

Dokładniej rzecz biorąc, badania polegały na wycięciu jednej grupie szczurów jajników, drugiej grupie macicy, a trzeciej obu narządów. Była także czwarta, kontrola grupa. Po 6 tygodniach naukowcy wytrenowali szczury, aby te pokonywały labirynt. Następnie został on zmodyfikowany i naukowcy patrzyli, jak zwierzęta sobie z nim poradzą. Okazało się, że jedynie samice szczurów po histerektomii miały problemu w poruszaniu się – reszta przeszła eksperyment gładko.

Czytaj też: Modele zastawek serca drukowane 3D

Źródło: Medicalnewstoday