Amerykański program broni hipersonicznej osiągnął ważny kamień milowy. Hipersoniczny pocisk manewrujący Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) opracowany wspólnie przez firmy Raytheon Technologies i Northrop Grumman właśnie zaliczył dwa udane testy w locie.
Lipcowy lot pocisku HAWC dla DARPA i Departamentu Obrony USA został przeprowadzony w nieujawnionym miejscu. To już drugi udany test – poprzedniego dokonano we wrześniu ubiegłego roku. Chociaż 11-miesięczna przerwa między lotami wydaje się duża, zespół Raytheon Technologies/Northrop Grumman wskazuje, że program HAWC przyspiesza.
Rozwija się bowiem dzięki wykorzystaniu inżynierii cyfrowej, w której wirtualny bliźniak pocisku wykonał niezliczone loty w postaci symulacji komputerowej. wykorzystanie modeli cyfrowych i rzeczywistych danych lotu służy do opracowywania nowych materiałów, procesów produkcyjnych i kształtów aerodynamicznych.
Pocisk hipersoniczny musi wytrzymać skrajne temperatury i naprężenia podczas lotu z prędkością przekraczającą 5 Machów (ponad 6 tys. km/h)
Do ostatniego testu prototyp HAWC został wyniesiony na duży pułap pod skrzydłem samolotu. Umieszczony w pocisku silnik strumieniowy Scramjet kompresuje wpadające do niego powietrze w falę uderzeniową, która spala się wraz z paliwem, wytwarzając wystarczającą siłę ciągu.
Najnowszy prototyp miał tylko drobne modyfikacje względem poprzedniego lotu i spełnił wszystkie założenia testu. Dane uzyskane za pomocą telemetrii zostaną wykorzystane do ulepszenia modeli cyfrowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz BigData.
Czytaj też: Nowy pojazd bojowy dla amerykańskich marines. Mowa o ACV-30
W ramach programu HAWC dąży się do opracowania podstawowych technologii wymaganych dla hipersonicznych pocisków manewrujących. Z bronią tego typu USA znacząco zwiększyłoby swoje możliwości precyzyjnego rażenia konkretnych celów lądowych z pewnością ominięcia obrony przeciwlotniczej.