Reklama
aplikuj.pl

Mars niczym trójwarstwowe ciasto. Zaskakujące znalezisko InSight

kosmos

Sejsmometr lądownika wysłanego przez NASA na Czerwoną Planetę, znany jako SEIS, zarejestrował setki trzęsień ziemi w ciągu ostatnich dwóch lat.

Analiza różnic w sposobie przemieszczania się emitowanych w ich czasie fal pozwoliła naukowcom na odwzorowanie wyglądu marsjańskiego płaszcza.

Czytaj też: Czy napęd jądrowy zapewni transport na Marsa?
Czytaj też: Trzęsienia ziemi na Marsie wcale nie przypominają naszych
Czytaj też: Robotyczny pies zajmie się eksploracją Marsa. Zobaczcie Au-Spota

Skorupa ziemska jest podzielona na trzy warstwy skał: metamorficzne, magmowe i osadowe. Naukowcy przypuszczali, że na Marsie układ ten może być podobny, choć nie mieli na to żadnych dowodów.

Mars może posiadać trzy warstwy skał, podobnie jak nasza planeta

Raport opublikowany na łamach Nature sugeruje, że Mars może mieć tylko dwie takie warstwy, ale nie pasowałoby to do wniosków wysnutych na podstawie analizy marsjańskich meteorytów. Porównując fale pierwotne i wtórne trzęsień ziemi, autorzy badań doszli do wniosku, że tamtejsza skorupa ma średnio około 37 kilometrów grubości, choć w niektórych miejscach może osiągać nawet ponad 67 kilometrów.

Czytaj też: Coś dziwnego stało się z sondą InSight na Marsie
Czytaj też: Selfie wykonane przez InSight
Czytaj też: Lądownik InSight nagrał dźwięk wiatru na Marsie

Od kwietnia 2019 r. w systemie SEIS odnotowano ponad 480 trzęsień ziemi. Wstrząsy są jednak stosunkowo łagodne, a ich siła nie przekracza 3,7 stopnia. Sejsmometr posiada osłonę, ale istnieje możliwość, że wiatr na Czerwonej Planecie jest tak silny, że „maskuje” słabsze wstrząsy, które umykają uwadze instrumentów InSight.