Reklama
aplikuj.pl

Marsjańscy kolonizatorzy mogą mieć nieprzyjemny problem. Naukowcy alarmują

Kwestię tego, jak nasze ciała zmienią się po opuszczeniu ziemskiego padołu na rzecz zupełnej nieważkości opisywałem to, jak mogłaby wyglądać ewolucja przy zerowej grawitacji. Tam jednak nieco odpłynąłem, zapominając o tak podstawowych kwestiach, jak zmianach w ludzkim organizmie, które negatywnie wpływają na jego stan. Naukowcy jednak mi o tym przypomnieli, wskazując, że marsjańscy kolonizatorzy mogą mieć nieprzyjemny problem z jelitami.

Są szanse, że marsjańscy kolonizatorzy będą mieli problemy z układem trawiennym

Kwestię mikrobiomu poruszył w ostatnim czasie David Pearce, a więc badacz biologii na Northumbria University, który jest autorem pracy z 2022 roku badającej to, jak podróż kosmiczna może wpłynąć na mikroby w jelitach. Obecnie jest w trakcie oceniania, czy astronauci wejdą w stan zwany dysbiozą, w którym ich mikrobiom zmienia się w znaczący sposób i to do stopnia, że może być niebezpieczny.

Czytaj też: Jak poprawić słuch? Naukowcy opracowali skuteczny sposób

Badania tego typu są jednak utrudnione i to nie bez powodu, a przez to, że dopiero tylko około 600 osób było kiedykolwiek w kosmosie. Badacz dodatkowo twierdzi również, że potrzeba więcej informacji o poszczególnych astronautach i ich równowadze mikrobiologicznej, bo z obecnym zestawem danych zwyczajnie nie można ocenić, jak ludzki mikrobiom zmieniłby się podczas długiej podróży na Marsa w porównaniu ze stosunkowo krótkim pobytem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.