Reklama
aplikuj.pl

Marsjański helikopter NASA gotowy na podbój Czerwonej Planety

Marsjański helikopter NASA gotowy na podbój Czerwonej Planety
Marsjański helikopter NASA gotowy na podbój Czerwonej Planety

Kilka dni temu odbyło się coś wielkiego, bo testy marsjańskiego helikoptera zakończyły się powodzeniem, o czym poinformowała NASA wkrótce po podobnym ogłoszeniu związanym z łazikiem. Zarówno on, jak wspomniany helikopter mają odwiedzić Marsa już w 2020 roku, w ramach oficjalnej misji. 

„Następnym razem, kiedy będziemy latać, to polatamy na Marsie” – powiedział MiMi Aung, kierownik projektu w helikopterze Mars w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL) w Pasadenie w Kalifornii, gdzie odbyły się loty testowe. Ten wynalazek ma pomóc w szukaniu interesujących miejsc badawczych na Czerwonej Planecie oraz dostarczyć odpowiednich danych do mapowania tras dla przyszłych łazików na powierzchni Marsa. Odczyty z jego czujników na innej planecie pomoże również NASA udoskonalić przyszłe konstrukcje.

Nie jest to jednak taki wielki helikopter, ponieważ waży zaledwie 1,8 kilogramów i jest napędzany przez tradycyjne cztery śmigła o długości nieco ponad metra. W jego rdzeniu znajduje się z kolei mały, podobny do pudełka kadłub, gdzie znalazł się aparat skierowany w dół. Ogniwa słoneczne i baterie zaspokajają potrzeby energetyczne helikoptera, a wewnętrzny radiator powinien pomóc poradzić sobie z dramatycznym spadkiem temperatury planety w nocy.

Ostatni test śmigłowca marsjańskiego odbył się w symulatorze kosmicznym i aby stworzyć warunki podobne do tych występujących na Marsie, zespół przygotował komorę, wysysając cały azot, tlen i inne gazy z powietrza, zanim zastąpił je dwutlenkiem węgla, czyli głównym składnikiem atmosfery Marsa. Zbliżenie się do jej grawitacji zapewnił naukowcom z kolei system, sprowadzający się do holownika przymocowanego do górnej części helikoptera.

Dwa testowe loty sprowadziły się do uniesienia na wysokość zaledwie 2 cali, co jednak wystarczyło zespołowi do potwierdzenia, że ​​helikopter może latać autonomicznie w cienkiej atmosferze podobnej do Marsa.

Czytaj też: Pole magnetyczne Słońca jest znacznie silniejsze niż przypuszczaliśmy

Źródło: Digitaltrends