II Wojna Światowa pozostawiła nam tak wiele szkód, jak pytań, wśród których znajduje się kwestia Bitwy o Anglię z 1940 roku.
Tak naprawdę od zawsze kwestia tego, czy nazistowskie lotnictwo Luftwaffe mogłoby wygrać tę bitwę, jest kwestią dyskusyjną niemal od początku. Dlatego własnie zespół matematyków z University of York zastosował technikę statystyczną, aby ustalić, czy nazistowskie Niemcy mogłyby pokonać Wielką Brytanię, gdyby podjęto inne decyzje.
Bitwa o Anglię była o tyle kluczowa, że Brytyjczycy zatrzymali wtedy inwazję nazistów, którzy wcześniej zrzucili Francję na kolana. Wtedy to Luftwaffe z ogromną przewagą liczebną walczyło na niebie nad Anglią, aby rozgromić siły RAF, czyli brytyjskiego lotnictwa.
Z powodu wielu czynników, z których niektóre pozostawały tajemnicą przez dziesięciolecia po wojnie, Wielkiej Brytanii udało się odeprzeć fale niemieckich bombowców i samolotów myśliwskich, a Hitler musiał zrezygnować z planów inwazji. W ramach dyskusyjnego sprawdzania hipotezy, czy bitwa mogłaby się zakończyć indziej, matematycy postanowili sprawdzić to w nowym modelu komputerowym.
Ten używa „ważonego ładowania początkowego” do obliczania statystycznego prawdopodobieństwa różnych alternatywnych scenariuszy. Poddawali w wątpliwość decyzje pokroju bombardowania Londynu, czy nieskupienia się na zniszczeniu wojskowych lotnisk RAF. Jednak liczba tych alternatywnych rozwiązań jest wierzchołkiem góry lodowej.
Jak komentuje Jamie Wood z Wydziału Matematyki na University of York:
Technika ważonego ładowania początkowego pozwoliła nam modelować alternatywne kampanie, w których Luftwaffe wydłuża lub kurczy różne fazy bitwy i zmienia swoje cele.
Luftwaffe byłby w stanie udostępnić niezbędne bazy we Francji, aby rozpocząć atak lotniczy na Wielką Brytanię najwcześniej w czerwcu, więc nasza alternatywna kampania przyspiesza kampanię lotniczą o trzy tygodnie. Przetestowaliśmy wpływ tego i inne alternatywne scenariusze, zmieniając prawdopodobieństwa, z którymi wybieramy poszczególne dni.
Wyniki badań nie dały twardej odpowiedzi, ale pokazały, że gdyby Luftwaffe uziemiło część myśliwców brytyjskich na lotniskach, miałoby znacznie większe prawdopodobieństwo zwycięstwa. Przekładając to na cyfry i uznając, że gdyby szansa na zwycięstwo Brytyjczyków wyniosła 50 procent, te dwie decyzje zmniejszyłyby prawdopodobieństwo do 10 procent.