Reklama
aplikuj.pl

Megalodon mógł być nawet większy niż sądzono. Powstała nowa technika do oszacowania jego rozmiarów

Największy rekin w historii naszej planety sprawia paleontologom masę problemów w kontekście poznania jego tajemnic. Badania opisane na łamach Palaeontologia Electronica sugerują, że Megalodon mógł być nawet większy niż zakładano.

Otodus megalodon jest znany przede wszystkim za sprawą swoich ogromnych zębów, które są dość licznie znajdowane przez naukowców. To właśnie na podstawie tych gigantycznych fragmentów, które są wielkości dłoni, badacze szacują rozmiary tej prehistorycznej bestii. Nie ulega wątpliwościom, że megalodon stanowił postrach mórz i oceanów, choć – ze względu na brak dostępu do jego pozostałych kości – trudno ocenić, jakich dokładnie był rozmiarów.

Czytaj też: Rekiny niemal całkowicie wyginęły 19 mln lat temu. Naukowcy próbują zrozumieć, co się wydarzyło

Szacunkowe dane dotyczące wielkości megalodona były pochodną analiz zębów pochodzących od współcześnie żyjących rekinów i wahały się od około 11 metrów do ponad 40 metrów. Większość ekspertów mówiła jednak o wartościach z zakresu od 15 do 18 metrów. Nowa metoda związana z oceną rozmiarów megalodona sugeruje, że ten zakres jest zbyt niski. W rzeczywistości gigantyczny rekin miał mieć średnio około 20 metrów długości.

Megalodon najprawdopodobniej osiągał około 20 metrów długości

Ronny Maik Leder z Muzeum Historii Naturalnej w Niemczech, nie ukrywa zdziwienia, że użyta w tym przypadku metoda nie została wcześniej wykorzystana przez paleontologów. Powstały za jej sprawą model okazał się znacznie bardziej stabilny niż w poprzednich sytuacjach. Teddy Badaut stwierdził bowiem, że skoro szerokość zęba rekina jest ograniczona wielkością jego szczęki, a wielkość szczęki może być proporcjonalna do długości ciała rekina, to rozmiary danego osobnika powinno się szacować nie na podstawie długości, lecz szerokości jego zębów.

Warto podkreślić, iż megalodony występowały na Ziemi od 23 milionów do około 3,6 miliona lat temu. Obfitość ich zębów nie jest przypadkowa, wszak rekiny nieustannie tracą zęby, by w ich miejscu pojawiły się nowe. Przed śmiercią pojedynczy osobnik może ich mieć nawet 40 000. Co więcej, megalodon najprawdopodobniej posiadał aż 276 zębów jednocześnie. Jest to naprawdę imponujący wynik.

Czytaj też: 5-latek znalazł ząb megalodona. To największy rekin w historii

Model opracowany na podstawie pomysłu zaproponowanego przez Badaut został przetestowany na zębach wchodzących w skład zbiorów należących do Florida Museum. W efekcie naukowcy uzyskali narzędzie do szacowania wielkości megalodona na podstawie pojedynczego zęba. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ niektóre zęby współczesnych rekinów są umiejscowione bliżej siebie niż zęby pozostałych, co mogło dotyczyć również tych prehistorycznych bestii.