WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Messerschmitt Bf-109G2 w bardzo dobrym stanie odnaleziony w Rosji

Zatopiony Messerschmitt Bf-109G2 został odnaleziony w okolicach obwodu murmańskiego. Jaką historię skrywa maszyna z Drugiej Wojny Światowej?

W jednym z jezior obwodu Murmańskiego odnaleziono myśliwiec z okresu Drugiej Wojny Światowej. Model samolotu ustalono jako Bf-109G2. Nurkowie postanowili, że samolot powinno się zakonserwować i dostarczyć do Muzeum Technicznego Vadmia Zadorozhnego. W tej chwili badacze starają się ustalić jak najwięcej informacji, a w planach jest ewentualne odrestaurowanie samolotu.

Zatopiony Messerschmitt

Aktualnie ustalono, że myśliwiec walczył w 1942 roku w okolicach Leningradu po czym przeniesiono go na lotnisko Luostari. Stamtąd wspierał ataki bombowców na okręty morskie aliantów i bronił niemieckich samolotów przed atakami radzieckich bombowców i samolotów szturmowych. Prawdopodobnie Bf-109G2 trafiono w trakcie zimy 1944 roku, a pilot musiał lądować na tafli zamrożonego jeziora.

Zatopiony Messerschmitt

Zastanawiająca jest dziura w szklanym kokpicie. Niewykluczone, że pilot był ranny i dlatego musiał lądować. Całe uzbrojenie Messerschmitta zarekwirowały siły wroga. Lewa i prawa strona kadłuba nie raz została uszkodzona, na co wskazują liczne łaty zakrywające wszelkie dziury. Istnieje też sporo dziur od kul i pocisków, które prawdopodobnie samolot przyjął podczas swojego ostatniego lotu.

Zatopiony Messerschmitt

Na lewej klapie znajduje się otwór od pocisku o średnicy około 100 mm, a także liczne otwory po kulach o średnicy od 20 do 50 mm. Z prawej strony lotka w wyniku uderzenia pocisku rozpadła się na dwie części. Ze względu na pionowe ułożenie samolotu na dnie jeziora, przednia część kadłuba i skrzydeł, znajdujących się w mule, zachowała się znacznie lepiej niż inne części.

Zatopiony Messerschmitt

Źródło: Facebook (@wingsofvictory.ru)